Rusya Pentagon'u Hackledi


Günümüz dünyasında artık bir bilgi almak için illa savaş yapmak veya birisini kaçırmak gerekmiyor. Günümüz dünyası neredeyse tüm bilgilerini siber dünyada saklıyor ve insan yapımı sistemler elbette tam güvenlikli olamıyor. Güvenlik açıkları da kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılarak bilgi çalınmasına neden oluyor.

ABD yetkililerinin NBC’ye verdiği demeçte 25 Temmuz‘da Rusya‘nın anlaşılması güç bir şekilde Pentagon’a ait Mail sisteminin hacklediğini belirtti. Saldırı sonrasında kapatılan sistemde  yaklaşık olarak 4000 sivil ve askerin bilgilerinin etkilendiği belirtildi. Açıklamaya göre Rusya, 1 dakikada mail sistemine yüksek miktarda veri göndererek(DDoS) sistemin düzgün çalışmasını engellemiş ek olarak verilerin otomatik olarak internetteki kullanıcılara yönlendirildiği söylendi.

762904

Yetkililerin demeçlerine genel olarak baktığımızda saldırının Rusya Hükumeti tarafından mı yapıldığı yoksa farklı Rus hacker gruplarından mı yapıldığı söylenmiyor. Ancak saldırının doğrudan Pentagon’u hedef alması ve saldırının boyutu düşünüldüğünde akla Rusya Hükumetinin geldiğini belirtelim. Sonuç olarak ABD’de olsan Pentagon’da olsan güvenlik açığı bir yerden sonra kaçınılmaz oluyor çünkü güvenlik sistemi orada çalışan ”insan” kadar etkilidir. Pentagon sistemi güvenli olsa da orada çalışanların dikkatsizliği ve zaafı bu sonucu doğurmuş olabilir.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.