Samsung Yılın İlk Çeyreğinde Rekor Gelir Elde Etti


Samsung kısa süre önce 2017 yılına ait ilk çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı. Samsung, 2016’da ve zorlu süreçlerden geçsede bu yılın ilk çeyreğinde rekor gelir elde etmeyi başardı.

Uzunca bir süre akıllı telefon tarafından yoluna Galaxy S7 ailesi ile devam etmek zorunda kalan Sammy, Note 7 sıkıntısının altından tahminlerin üzerinde olumlu bir şekilde kalkmayı başardı. Yayınlanan ilk çeyrek raporunda Galaxy S8 ailesinin bir katkısı olmasa da  şirketin yonga bölümü kutup yıldızı gibi parlıyor.
Mart ayı ile sonlanan ilk çeyrek sonuçlarına göre Samsung, yüzde 48’lik bir artışla faaliyet karını 8.8 Milyar dolar dolara yükseltmiş durumda. Bu rakam son üç-dört yılın en yüksek değeri. Yani firmanın en verimli zamanı olan Galaxy S3 dönemlerine tekarardan geldiğini görüyoruz. Öte yandan bu değer Samsung tarihinin en iyi ilk çeyrek sonucu. Samsung bu çeyrekte toplamda 44.7 Milyar dolar gelir elde etmeyi başaraiblmiş. Net kar ise %46 artışla 6.8 Milyar dolar seviyesine yükseldi. Yılın ikinci çeyreğinde Galaxy S8’in desteğiyle 10 Milyar dolar seviyesine ulaşılacağı tahmin ediliyor.
Mobil tarafta yıllık bazda %47’lik bir düşüş ile 1.8 Milyar dolar gelir elde edilmiş durumda. Ancak Note 7 faciası sonrası gelirler 400 Milyon dolara kadar gerilemişti. bu bağlamda çeyrek bazda yükselme yüz güldürücü. Firmanın asıl karının elde edildiği yer olan yonga bölümü ise toplamda 13.8 Milyar dolar gelir elde etmiş. Yonga bölümü 5.7 Milyar dolar da faaliyet karına imza atmayı başarmış.
Kaynak; 1 2 3


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir