SpaceX Iridium-1 ile Geri Döndü; Falcon 9 Roketi Yükseldi ve İndi, Her Şey Yolunda


1 Eylül’de gerçekleşen roket patlaması faciasından 4 ay sonra SpaceX tekrar sahalara geri döndü. Yaşanan sorun sonrasında uçuş izinleri bile tehlikeye giren SpaceX bu badireyi atlattı ve uçuşlara geri döndü. Kısa süre önce gerçekleştirilen Iridium-1 görevi Falcon 9 roketiyle başarıya kavuşturuldu.
TSİ 20.54’te başlayan Iridium-1 görevi 10 farklı iletişim uydusunu alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmesini hedefliyordu. ABD’li iletişim şirketi Iridium ile imzalanan 470 Milyon Dolarlık kontratı ve 8 farklı görevi bulunan SpaceX, görevin ilk ayağını tamamladı. Bu görevin başarılı bir şekilde tamamlanması ekonomik anlamda da şirketin rahatlamasına neden olacaktır.


Bunun yanında Vandenberg Hava Üssü’nden fırlatılan Falcon 9 roketi denizde yüzer halde bulunan otonom gemiye başarılı bir şekilde inişini de gerçekleştirdi. Bu iniş ilk değil zira hatırlayacaksınız ki ilk kez 2015 Aralık ayında başarılı bir inişin ardından sonra iki farklı daha başarılı iniş gerçekleştirilmişti. Beklenenlerin dışında bir şey olmadı diyebiliriz. Görevi izlemek için aşağıdaki canlı yayını kullanabilirsiniz. (Geri sarmanız gerekecek.)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.