Ay'a Gidecek ilk Özel Şirket Moon Express Yolculuk İçin Hazır!


Yaklaşık 5 ay önce yaptığımız haberimizde sizlere Moon Express ve hedeflerinden bahsetmiştik. Ay’a gidecek olan ilk özel şirket olacak olan Moon Express’in amacı değerli madenleri keşfetmek. Nereden çıktı bu Moon Express derseniz, Google’ın açtığı “Lunar X Prize” yarışmasından çıktı diye cevap vermem gerekecek. Lunar X Prize yarışması kapsamında Ay’a 31 Aralık 2017’ye kadar indirilecek araç için 20 Milyon dolar ödül bulunuyor.
Ay’da madencilik yapmayı planlayan şirket için de bu ödül büyük bir maddi kaynak olacak. Öte yandan firma şimdiye kadar 45 Milyon dolar değerinde fon toplamayı da başarmış durumda. Öte yandan araç ve roket işlerinin yanında gerekli izinlerde tamamlandı. Yani artık her şey hazır, gidip Ay’da bulunan 16 Katrilyon dolar değerindeki madenleri sömürmeye çok yakınız.


Moon Express’in Ay’a göndereceği robotun adı ise MX-1E olarak belirlenmiş durumda. Bu robotu yörüngeye taşıyacak olan roket ise daha önce hiç denenmemiş Electron roketi olacak. Rocket Lab tarafından geliştirilen ve düşük maliyetleriyle dikkat çeken bu roketin fırlatma maliyeti ise sadece 5 Milyon dolar civarında, yani hesaplı. Her neyse, roket MX-1E’yi yörüngede bıraktıktan sonra robot araç kendi motorlarıyla 4 günlük bir yolculuk sonunda Ay yüzeyine inmiş olacak. Burada toprak analizleri, fotoğraflar ve maden çıkarabilmek için ideal noktaları keşfedecek.
Rocket Lab tarafından geliştirilen Electron roketi.

Bu arada, Moon Express geçtiğimiz günlerde, Cape Canaveral, Florida’daki Uzay Fırlatma Kompleksleri 17 ve 18’e MX-1E aracını taşıdı. Burada araçlar önümüzdeki aydan itibaren bir dizi testlerden geçecek. Henüz net bir fırlatma tarihi bulunmuyor ancak tahminler yıl sonlarını işaret ediyor.
Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir