Galaxy Note 7'de Yaşanan Sorun 1.34 Milyar Dolar Zarar Yarattı!


Neredeyse hepiniz duymuşsunuzdur Galaxy Note 7‘de yaşanan sorunu. Tekrardan konuyu size ayrıntılarıyla aktarmayacağım ufak bir özet gayet yeterli olur. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde cihazları durduk yere yanmaya başlayan kullanıcılar vardı. Yaklaşık 35 adet yanma vakasından sonra Samsung, Note 7 satışlarını durdurmuş ve ürünleri geri çağırmıştı. Ücretsiz değişim ve para iadesinin yanında firma itibarı ve beklentileri de düşmüş durumda.

Samsung’un Galaxy Note 7’leri geri çağırma ve satışını durdurma kararı dev firmaya 1.34 Milyar dolar zarar olarak yansımış durumda. Yaklaşık 3 Milyon cihaz şimdiye kadar dağıtılmış ve bunların 2.5 Milyonu satılmıştı. Satılan cihazlarda dahil hepsi şimdi geri toplanıyor. Tüm bunların sonucunda yılının ikinci yarısında beklediği 13 Milyar dolarlık kar yerini 10 Milyar dolara bırakmış durumda. Samsung yılın ilk yarısında 14 Milyar dolar kar elde etmişti.

Note 7 cihazınızı suyun içinde bırakın, yanmayacaktır! (Ama yinede yapmayın)
Note 7 cihazınızı suyun içinde bırakın, yanmayacaktır!
(Ama yinede yapmayın)

Ortaya çıkan bu tablo aslında tüm beklentileri kıran bir durum. Samsung’un son birkaç çeyrekte yükselişi sürüyordu ve rekorlar kırıyordu. Bu durumun yaşanması herkesi şaşırttı. Konuyla ilgili Samsung Mobile’in başı Koh Dong-jin ise ”Yaşananlar büyük bir hayal kırıklığı” söyleminde bulunuyor.
Ayrıca Bi’ Bak; Resmi Açıklama; Galaxy Note 7 Satışları Durduruldu!

Sam Amcayı Alkışlamak Gerek

Sorun her ne kadar beklenmedik olsa da herkesi üzdü diyebiliriz. Elbette Samsung içerisinde de bir hüzün hakimiyet sürüyor zira en büyük rakipleri Apple, iPhone 7’yi çok kısa bir süre içinde lanse edecek. Tüm bunlara rağmen firmayı alkışlamak gerekir zira sorun ortaya çıktığından itibaren gerçekten büyük bir titizlikle hareket ettiler. Meydana çıkacak zarara aldırış etmeden çok uluslu firmaların yapması gerektiği gibi tüm cihazları toplayım ücretsiz değişim imkanı sundular.
Kaynak; Mashable.com


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir