Türk Bilim İnsanının Yer Aldığı Ekip, Yapay Zeka ile Şizofreni Teşhisi Koydu


Beyin göçü.

Yapay zeka ve sistemlerinin son yıllarda pek çok alanda kullanıldığına şahit olmaktayız. Tıp alanında da kullanılmaya başlayan yapay zekaların son örneği ise şizofreni teşhisinde oldu. Şizofreni oldukça tehlikeli bir hastalık ve dünyada 60 milyondan fazla şizofreni hastası bulunmakta.
Gelen son bilgiler ise yapay zeka ile şizofreni teşhisi yüksek oranda doğruluk payıyla koyulabiliyor. IBM ve Alberta Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalarda 95 denek üzerinden alınan veriler ile yaklaşık %74 oranında doğru şizofreni teşhisi koyulabilmiş. Yapay zeka ve yapay sinir ağları, şizofreni teşhisini beyindeki kan akışına bakarak yapmakta.

Alberta Üniversitesi Psikiyatri ve Sinir Bilimi Profesörü Dr. Serdar Dursun yaptığı açıklamada “Bu eşsiz, yenilikçi multidisipliner yaklaşım, yeni fikirleri ve şizofreni nörobiyolojisi konusundaki anlayışımızı geliştiriyor. Bu, hastalığın tedavisi ve yönetiminin iyileştirilmesine yardımcı olabilir ” dedi.
Dursun, ayrıca bu araştırma kapsamında şaşırtıcı şekilde beyinde bazı anormal bağlantılar bulduklarını aktarırken yapay zeka tarafından oluşturulan modeller sayesinde gelecekte bu hastalığa karşı daha donanımlı olabileceklerini belirtti.
Kaynak 1 ve Kaynak 2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir