Türk Telekom FTTC Fiber Nasıl Çekiliyor ?


Televizyonda “Fiberleniyoruz” reklamları çıkmadan 2 ay önce bulunduğum ilçede Fiber altyapı çalışması başladı. Bu yazımızda sizlere bu altyapının nasıl çekildiğini , nasıl aktive edildiğini ve karşılaşabileceğimiz sorunların nasıl çözüleceğinden bahsedeceğiz.
Laser_in_fibre

Fiber nedir ? Avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

Fiber saç kalınlığından daha ince içi dolu cam kıldır. Bu cam kılların 2 ucunda da sonlandırıcı cihazlar bulunur. Sonlandırıcı cihazlar datayı ışığa, ışığı da dataya çevirirler . Uzun mesafelerde bakır kablo gibi veri kaybı hız problemi yaşanmaz. Etraftaki manyetik alan , su veya yıldırım iletişimde kayba neden olmaz. Yüksek hızlara ulaşılır. Yakın mesafede maliyeti bakıra oranla daha yüksektir.

Türkiye’de Yaygın Olarak Kullanılan Fiber Türleri

Fiber hattın mahalleye çekilmesi ve bu hattın Vdsl telefon kablosu yada UTP Ethernet kablosu dağıtılmasına FTTC (Fiber to the cabinet – Kabine kadar fiber) denir. Genel olarak dağıtımı kolay ve ucuzdur. Sokakta bulunan binaların telefon hatlarının toplandığı kabinin üzerine eklenen xDSL modülü ile hızlı çözüm üretilir. VDSL 2 ile maksimum 100 Megabit indirme hızına ulaşılır.

Fiberin bulunduğunuz binaya çekilmesi ve buradan genellikle eve kadar UTP kablo çekilmesine FTTB ( Fiber to the Build – Binaya kadar fiber) denir. Mahalledeki kabine uzaksa yada binada bulunan abone sayısı yüksekse bu yöntem uygulanır. Apartmanın altına Fiber Router konur ve bu cihaza apartmanın ortak elektrik hattından elektrik devresi çekilir. Buradan gelen UTP kablosu modemin WAN kısmına bağlanır. Apartmana VDSL modülü konulduysa telefon hattı üzerinden iletişim varsa maksimum 100 Megabit , UTP modülü konduysa 1000 Megabit hıza ulaşılabilir.

Fiberin bulunduğunuz ev yada işyerine çekilmesine FTTH (Fiber to the home – Eve kadar fiber) denir. Bu altyapı çekilirken mahalleye telefondaki gibi fiber toplama dolabı konur fakat bu dolaba bakır telefon kabloları değil fiber kablolar olur. Bu dolaptan fiber kablo binaya çekilir. Binaya ince bir fiber bağlantı dolabı konulur. Bu dolaptan da fiber kablo evinize kadar çekilir. Servis sağlayıcı tarafından özel bir fiber modem verilir. 1000 Megabit hıza problemsiz bir şekilde ulaşılabilir.

*FTTC Fiberden tam kapasite yararlanmak için VDSL modem kullanmanız gerekmektedir.ADSL2+ modem ile maksimum 16 Megabit indirme hızı alabilirsiniz.

Pingim Düşer yada Yükselirmi ?

Bulunduğunuz saha dolabının ve bölgenin yoğunluğuna göre değişmektedir. Bizim yaptığımız testlerde pingin düşmesi yönünde bir olumlu sonuç görsek te internette fiber bağlantı sağlandıktan sonra pinginin yükseldiğini söz eden kullanıcılar bulunmakta.

Oyunlarda veya internette gezinirken bir etkisi varmı ?

ADSL yada Vdsl sinyali size daha yakın bir konumdan ulaştığınızdan hattınız daha stabil olur ve hattınızdaki kopmalar azılır. Hattaki stabilizenin artması Multiplayer olan oyunlarda takılmaların daha az olmasını ve internette gezinirken de web sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır. internet üzerinden sesli yada videolu yapılan görüşmeler , internetten izlenen videolardaki donma ve kesilme sorunları azalacaktır.

Fiber altyapı nasıl çekiliyor ve hazırlanıyor ?

 • İlk olarak Telekom çalışanları tarafından mahalleye fiber kablolar çekiliyor.
 • fiber-cekimi
 • Eski kutunun bağlantıları sökülüyor , yeni kutu için beton dökülüyor ve fiber kablo ve elektrik tesisatı kutunun konacağı yere çekiliyor.
 • eskikasayenileme
 • Eski dolabın kabı sökülüyor ve yerine yeni kabin konuyor. Birkaç hafta içinde Telefon bağlantıları bu kabine aktarılıyor.
 • baglanti-saglanmasi
 • Kablo aktarımı tamamlandıktan sonra yeni bağlantınız Telekom müdürlüğüne bildiriliyor ve yeni portunuz aktif ediliyor.

Karşılaşılabilecek Sorunlar ve Çözümleri

 • Modeme gelen bağlantı hızı 0 ise görevli aktarma işlemini ya bitirmemiş yada yeni bağlanan kabloda sıkıntı var. Telekom’dan gelen görevliler tarafından saha dolabındaki kablo yenilenir.
 • Modem bağlantı hızı var olarak gözüküyor fakat ip adresi almıyorsa bağlı olduğunuz port onaylanmamış yada yanlış porta bağlanmış . Yanlış porta bağlandıysa görevliler tarafından kolayca çözülebilir. Port aktif edilemiyorsa sebepleri ev adresiniz doğru olmayabilir, Telekom sunucularında hata olabilir. Çözüm Telekom müdürlüğüne fibere çevrilen hattınızın aktif olmadığını anlatmanızdır. Bu işten anlayan bir görevli bulabilirseniz hattınız 2 gün içinde aktifleştirilebilir.  Çağrı merkezi bu arıza için bir çözüm üretemez Telekom müdürlüğüne giderek sorunu çözmeye çalışın.
 • Vdsl modem kullanıyorsunuz , 50 Megabit ve üzeri herhangi bir pakettesiniz, hat değerleriniz iyi olduğu halde hattınıza adsl2+ sinyali geliyor ve 20 Megabit civarı alıyorsanız Telekom müdürlüğünü arayarak hattınızın adsl2+ dan Vdsl2 geçişini talep ediniz.

Karşılaştığınız sorunlar için bize yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

234 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İmza toplamak çoğu bölgede işe yaramıyor. maksimum 50 metre içinde ve boş kılı olan bir fiber hat var ise ve bulunduğunuz binada 16-17 kullanıcı yada daha fazlasından imza toplarsanız çok nadirde olsa çekilebiliyor.

 1. Bu fttc olayı kabine kadar fiber daha sonrası normal bakır kablo hizmeti .Fiber hat olayı yokki.Ayrica Fttc kabin için mesafeleri 500m limitleriymis.bizzat sordum tt mudurlugune.

  1. Yazıda Fiber türlerinden bahsettim . Fiber hat Tip 21 kabine kadar çekilir ve oradan eve kadar bakır kablo gelir. Kabloda sıkıntı yoksa Saha dolabı ile modem arasında 100 metre den az mesafe varsa 100 megabit alınabilir . 500 metrede hat zayıflaması 7 DB olur ve bu durumda 60 megabit hıza ulaşılacağı gözüküyor. 50 metre olayı ise saha dolabı sizin bölgenizde yetersiz durumda veya hatlarda sıkıntı varsa ofkt kabini ne 50 uzağa kadar fiber çekilir ya apartmana vdsl modülü konulur yada sokağa tip 21 den daha küçük saha dolabı konur

 2. Bulunduğum sitede 2 apartman var. Bunlardan 1ine TTNET fiber internet santralı kurdu. 2 nci binanın çatısına alt kattaki telefon adsl elektrik dağıtım bölümüne bir adaptörle pirizden elektrik alıp internet kablosuna enerji vermişler. oradanda çıkan kabloyu çatıya taşıyıp anten gibi bir şeye bağlamışlar bunun ne olduğunu yetkililere sorduğumuzda bir cevap alamadık. takanlarda yok ortalıkta. Biz yokken takıp gitmişler. Bizim binaya diğer binadaki santraldan gelen fiber interneti dairelere kablosuz dağıtım yapmak içinmi böyle bir sistem yaptılar bu konuda bilgilerinizi bekliyorum. Böyleise bu sağlıklı olurmu sorun yaşarmıyız.

  1. Telekomun bildiğim kadarıyla şuan için böyle bir kablosuz projesi bulunmuyor.Tek kablosuz projesi TT Wifi oda indoor ürünler kullanarak yapılır böyle outdoor planı olduğunu yada olacağını düşünmüyorum. Bölgenizde yerel bir wifi üzerinden hizmet veren şirket varsa yapmış olabilirler.

  2. merhaba ahmet bey bir sorum olacak. telekom mahallemizin yüksek bir yerine anten gibi bir şey takıp yanına bir kutu koydu. santralden sinyal alıp mahalle içine eski hattan fiber internet geleceği söylendi. benim evde kutuya 50m yakınında müstakil ev olduğu için fiber optik kablo alıp direk kutudan modemime bağlantı nasıl yapabilirim ve hangi tür kablo ve malzeme almam gerekiyor

  3. Siz büyük ihtimal vdsl alacaksınız. Bölgeniz merkezden uzaksa fiber çekmek maliyetli yada sıkıntılı olduğunda bu tip çözümler olabiliyor.
   Sistemin kurulmasını bekleyin. Bu arada hali hazırda internet hattınız bulunuyor değil mi ?

  4. Evet şuanda internetim var yeni sistem kurulmadan önce 1 mb hızım vardı şuanda 2.5mb çıktı ama ben fiber kabloyu kendim alıp hattı değiştirmek istiyorum

  5. TT Ekibine 2.5mb hız aldığınızı söyleyin . Onlardan işlem yapmasını isteyin. Mümküne kendinizin de hattı yenileyebileceğini belirtin. TT den izin almadan işlem yapmak başka kullanıcıların bağlantılarına zarar verebilir ve dava açmaya sebep olabilir.

  6. Size bir tek kablo belki lazım olur onuda tavsiyem normal ev tipi değil outdoor uv yani güneş ışınlarına dayanıklı olan kabloyu almanız olacaktır. 2007 de çekilmiş kabloyu kullanıyorum sıkıntı yok 🙂

 3. Beyefendi merhaba, bundan yaklaşık 5-6 ay önce apartmanıma turuncu üzerinde Türk Telekom Turkuaz optik kablo yazan bie kablo çekildi. Bunu internette arattığımda fiber kablosu olduğu kanısına vardım. Bir kaç forum sitesine de fotoğraflarını koydum, fiber kablosu olduğuna onay verenler oldu. Ancak ilçe genel müdürlüğüne gittiğimde, bölgenizde bir çalışma gözükmüyor diyorlar. Belki de cihaz bekleniyordur diyorlar. 6 aydır gelmeyen cihaz, şu saatten sonra gelir mi? Ya da bu kablonun fiber ile ilgisi yok da kendi kendimize mi gelin güvey oluyoruz? Bu arada 1 aydır da internet hizmeti alamıyorum. Bölgemde boş port yokmuş, hizmet veremiyorlar. Bu cihazlar ne kadar zamanda geliyorlar size bunu soracaktım…

  1. Merhaba. Daha önceden bazı forum sitelerinde bu konu üzerinde araştırmış olduğunuzu fark ettik.
   Fiberin apartmanınıza kadar çekildiği söylediniz. Fiber apartmanınıza kadar çekildiyse bu FTTB yani fiber-to-the-building kategorisine girer. Binanıza eğer vdsl modülü konursa telefon kablosu üzerinden hizmet alamya devam edeceksiniz ve 70-100 arasında hız verilebilir size. Eğer binanıza Network Switch konursa dairenize kadar UTP kablosu çekilir . Bu genelde kategori 5 (Halk arasında genelde CAT 5 kablo diye söylenir) Network Switch olunca 1000 megabite kadar olan hızları alabilirsiniz. ilçe genel müdürlüğüne gittiğinizde çalışma gözükmüyorsa bunun 3 nedeni olabilir. 1.si Türktelekomun ilçe genel müdürlükleri genelde taşeron firma ile çalışırlar. Fiber kabloyu ilçe yeraltı görevlileri yada il görevlileri çekerler. Bu 2 grubun birbirinden haberi olmayabilir. 2.si sistemde bir hatandan dolayı yapılacak işler listesinden düşmüş olabilir. 3.sü Türkiye genel müdürlüğü yurtdışından cihaz bekliyordur. bu cihazlar izmirde ayarlanıp il genel müdürlüklerine oradan da ilçe genel müdürlüklerine ulaşılar. Genelede 1 cihaz için sipariş verilmez , kamyon kamyon gelir cihazlar. Kablonuza baktığımda türk telekomun ilçe içinde yeraltına döşediği standart fiber kabloya benziyor. Türk telekom genel müdürlüğüne 6 aydır hizemet alamadığınızı, bölgenizde yetersiz port olduğunu ve apartmanınıza türk telekom tarafından fiber kablo çekildiğini söyleyin. Kendi ilçe telekom müdürlüğünüz cihaz bekliyoruz derlerse diğer ilçe yada il müdürlüklerinden cihaz talep etmelerini söyleyin. Bu arada mümkünse UTP ile yani cat5 ile kurulan sistemden isteminiz performans açısından daha iyi olacaktır. Teknik ekip yetersiz kalıyorsa ilçe genel müdürü ile konuşun.

 4. ahmet özer hangi iss de çalışıyorsun sen turknet mi? [xxxxx]
  adam turknetten hizmet alıyor neden turkneti atlayıp turk telekomla muhatap olsun senin o verdiğin aklı….

  1. Çünkü Türknet isim firma 🙂 kendi altyapıları yok .
   Türkiyede adsl ve vdsl hizmeti son kullanıcıya ulaşan bağlantı %90 Türk telekom.
   Siz hangi isp den olursa olsun adsl yada vdsl mi aldınız Türk telekom işte o . Bana inanmıyorsan gelen ekibin üstünde yazan firma ne ona bak.
   Ha binanızda Türkcell yada vodofone tarafından çekilmiş fiber vardır ozaman telekom ile ilişkiniz yoktur.
   bu arada kullanılan sistem
   http://kurumsal.turktelekom.com.tr/toptan/referans-teklifler/yapa.aspx
   Sistem paneli http://www.yapa.turktelekom.com.tr/

 5. Merhaba Ahmet Bey. Yaklaşık 5 bin nüfuslu mahallemizde fiber yoktu ve 1 sene önce talep için mail attıydım. Mailden 6 ay sonra telefon yoluyla ulaştılar ve çalışmalara başladık dedik. Son 3 gündür sürekli fiber optik kablo dösuyorlar. Evimin 10 metre ilerisinde çalışma vardı. Size sorum bu döşeme işlemi ortalama ne kadar bir zamanda bitiyor ve hizmeti almak ne kadar zaman alıyor? Not: Herhangi bir kutu göremedim mahallede.

  1. 6 ay içinde genelde oluyor . Çekilen fiberler sizin için olup olmadığını görevlilere isterseniz bir sorun

 6. ben süperonli̇ne kullaniyorum yaklaşik 5 aydir soyluyorum altyapi i̇çi̇n i̇şleme alindi di̇yorlar ne zaman başlanir ahmet bey

  1. Bazı kullanıcılar senelerce beklediği oluyor.
   normalde 5-6 aydır fakat şuanda yaz yaklaştığından kazı izni verilemeyebilir bazı bölgelerde bilginize.
   Yazdan sonraya kalabilir.

 7. Ahmet bey ben hatay samandag cogurlu mahalesinden ikamet ediyorum su an bizim mahalede 2 mgbiksel ulasiyor sizce bu fiber internet dosemesi nezaman bize ulasir bilginize tskler

 8. Merhablar Ben TTNET Kullanıyorum Hatay İskenderun Modern Evler Mah. Sinde Oturuyorum Yaklaşık 100 Metre Kadar Assagıda TURK TELEKOM Un Fiberi Var Ama Buraya Çekilmemiş Biraz Yukarıda İse Vodofone Fiber Var Bulundugum Yere Sadece VDSL Verceklerini Soylediler (Satarken Direk ADSL Sattılar) Tamam Verin Dediğimde İse Port Yok Dediler Port Acın Dediğinmde İse Yonlendırme Acacagız Dediler 2 Hafta Oldu Gelen Giden Yok En Cok Koyanda 100 Metre Assagıda Fiber Olması 🙁

  1. Genel müdürlüğe gidin ve orada üst pakete geçmek istediğinizi fakat boşta vdsl portu olmadığından geçiş yapamadığınızı belirtin

  2. Tekrar Merhabalar Sabah Markete İndiğimde Turk Telekom Arabasını Farkettim Yan Evin Kapısının Onundeydi Tam Yanina Gidecektim Birden Arabaya Binip Gitti Neyse Dedim Çıktım Eve Bi 10 Dakika Sonra Birşey Almayı Unuttugumu Farkedip Tekrar Assaga İndim Tam Kapıdan Çıkarken Bu Sefer O Araba Kapının Onunden Geçti Alacgımı Alıp Hemen Yukarı Cıktım Ve Turk Telekomm u Aradım Port Durumunu Sordum Verdikleri Cevap Yonlendirmeniz Silinmiş Bizde Olan Bilgi Kampanya Ya Geçiş Yapabilir Şeklinde. Aynı Anda Online İşlemlerden Yaptıgım Şikayetide Kontrol Ettım Port Bulunuyor Şeklinde Cevap Gelmiş Şimdi Size İki Sorum Var . 1- Port Takılmışmıdır Yoksa Binlerce Kullanıcıya Yaptıkları Gibi Sattıkdan Sonra Port Yokmu Diyecekler.2-Eve Kadar Yine Bakır MI Gelecek Bakır Gelecek İse Neden VDSL Modem Aldırıyorlar ? Teşekkürler …..

 9. Tekrar Merhabalar Sabah Markete İndiğimde Turk Telekom Arabasını Farkettim Yan Evin Kapısının Onundeydi Tam Yanina Gidecektim Birden Arabaya Binip Gitti Neyse Dedim Çıktım Eve Bi 10 Dakika Sonra Birşey Almayı Unuttugumu Farkedip Tekrar Assaga İndim Tam Kapıdan Çıkarken Bu Sefer O Araba Kapının Onunden Geçti Alacgımı Alıp Hemen Yukarı Cıktım Ve Turk Telekomm u Aradım Port Durumunu Sordum Verdikleri Cevap Yonlendirmeniz Silinmiş Bizde Olan Bilgi Kampanya Ya Geçiş Yapabilir Şeklinde. Aynı Anda Online İşlemlerden Yaptıgım Şikayetide Kontrol Ettım Port Bulunuyor Şeklinde Cevap Gelmiş Şimdi Size İki Sorum Var . 1- Port Takılmışmıdır Yoksa Binlerce Kullanıcıya Yaptıkları Gibi Sattıkdan Sonra Port Yokmu Diyecekler.2-Eve Kadar Yine Bakır MI Gelecek Bakır Gelecek İse Neden VDSL Modem Aldırıyorlar ? Teşekkürler …..

  1. Vdsl bakır kablo verilen bir hizmettir. Port durumunuzu en iyi bölgenizde bulunan genel müdürlük çalışanları bilir.

 10. Ya kardeş burayı kazdılar ve logar kapakları koydular dikdörtgen şeklinde logar kapağının üstünde “F/O” yazıyor. Altyapının yapım aşamasından beri balkondan ttakip ettim ilk önce kazdılar sonra içine 3tane yapışık kalın içi boş mavi borular koydular çok uzun ve bugünde içinee ince siyah kablo koydular ve bu altyapının ucu bilmiyorum nereye gidiyor yani benim bulunduğum sokaktan geçiyor ama telefon kutusuna bişey bağlanmadı aşağı doğru dimdik gidiyor yani şuan aldığım hız 2mb ve telefon kutusundan geliyor bu çektikleri kablo fibermi yada başka bişeymi . Logar kapağı dikdörtgen ve F/O yazıyor üstünde içindede mavi kalın boruların içinden siyah ince kablo çektiler benim bildiğim fiber kablosu turuncu olmazmı ve bu altyapı dümdüm gidiyor bana gelirmiki ?

  1. F/O yazan yerden Fiber Optik kablo geçer ama bazen telefon kablosu da geçebiliyor. Mavi gördüğünüz birbirine yapışık olanlarda kablo kanalı olarak geçer. Kablonun dış etkenlerden zarar görmemesi için çekilir. Sizin oradaki ekip fiber çekilcek gibi sistem kurmuş fakat fiber yerine yeni telefon kablosu çekilmiş. İleride yatırım olursa fiber gelme olasılığı var.

  2. Yani o altyapının ucu nereye gidiyor bilmiyorum ama neden mahallelerden geçiriyolar yani Buyuk telefon kutularına bağlasalar neyse dümdüz ggidiyor biyerede bağlı deil internet hızlanırmı yani ne olur

 11. Yeni bir binaya taşındık altyapı için tt yetkilileri geldi ve altyapıyı yaptı.Elektirk panosuna bir cihaz taktılar aktif olması için 15-20 gün beklemeniz gerekiyor dediler süre geçti hala bir aktiflik yok. Ne yapmalıyım?

  1. Pano takıldı fakat bina içi tesisat ile bağlantısı yapıldı mı acaba ?
   TT ilçe genel müdürlüğünde bulunan saha görevlileri ile konuşun. Gitmeden önce binanızın kapı numarasını almayı unutmayın.

 12. Ahmet bey öncelikle çok güzel bir yazı olmuş sokakta türk Telekom kazı çalışmaları yaptı ve yer altında Turkuaz kablo KPDF-AP-20X0,5 isimli siyah bir kablo döşüyorlardı sorduğumda fiber dediler sizce bu fiber mi nedir her binaya kadar getirdiler

  1. Dediğiniz kablo telefon kablosudur içinde bakır teller bulunur.
   Bu kablo ile size VDSL hizmeti verecekler büyük ihtimal.
   xDSL modülü ile modem arasında kalan kablo uzunlu az ise 100 megabit alabilirsiniz. mesafe arttıkça hızınız düşecektir.

  2. Merhaba mahallede fiber kazı çalışması yapıldı sokakta 15m bir yerin içine gömülü beton odalar var ve bu beton odalara kadar turuncu renkli fiber optik kablo geliyor ondan sonra turkuaz kablo isimli KPDF-AP-20X0,5 adı kablo ile kapıma geldi evim ile beton kutu ile evin giriş kapısı arası 15 metre kaç megabit hız alırım ve bu fttc mıdır fttb midir

 13. Santralle aram 600 metre saha dolabı ile100 metre.ne kadar hız alırım? Saha dolabından eve cat6 çekerlermi

 14. Bilgilendirici yazı için teşekkürler.Benim bölgemde saha dolabı eve max. 10-15 metre uzaklıkta. ağustos sonu gibi gelip binanın sağı ve solundaki telekom rögarlarına turuncu kabloları makaradan çıkarıp koydular ve gittiler.Yani sizin de belirttiğiniz gibi ilk aşamada tıkandık kaldık.İşi yapan görevlilere sorduğumda değişik bişey yapacaklar buraya güzel olacak tarzı bir söz etmişlerdi.Bir daha da ses selam,hareketlilik çıkmadı. Sizce yapmam gereken birşey var mıdır? Yoksa ne kadar daha bekleyeceğim.Kolay gelsin

  1. Bir şey değil 🙂 Bize merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.
   Değişik bir şey dediklerine göre FTTH (Eve kadar fiber) gelecek olabilir.
   Telekom da toplu olarak parça sipariş ediyor ve bunun hazırlanması taşınması ayarlanması uzun zaman alabiliyor.
   O kablo oraya çekildiyse proje onaylanmış demektir. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok.

 15. Merhaba, Bilgi için teşekkür ederim. Bizim şirketimizin sokağında fiber kablo yok. Havalimanına yakınız Florya Şenlikköy. Daha önceki başvurularda olumsuz cevaplar alınmış taleple ilgili. Bizi bu konuda yönlendirebilir misiniz?

  1. Şuanda kaç megabit hız alıyorsunuz o bölgede ?
   Çok düşük değil ise telekomun böyle bir planı yoksa mağlesef yapacak bir şey yok.

  2. İnternete bağlanmak için ona kablolar bağlanılacak galiba. Eski evdede öyleydi. Ev yıkılmadan önce ben internet kullanıyodum telefonla beraber yeni ev yapıldı fakat arkadaşlar yeniden kazı yapılması falan gerekiyor diyor doğrımu? Ne kadar sürer bu işler ortalama?

  3. Lögar sadece sokak bileşimlerine yada tekrarlıyıcının ihtiyaç duyulduğu bölgelerde kullanılır. Apartmanın önüne lögar konulmaz. O lögarın altında 2*2*2 Küp beton oluyor genelde. Sizin ihtiyacınız olan kablo kanalı.
   Eski kablo kanalı duruyorsa bir kaç saatlik iş ama eğer eski kablo kanalı kullanılmaz halde ise yeni kablo kanalı çekilmek zorunda. Ne kadar süreceğini en iyi o bölgedeki müdürlük bilir. Bir bölgede 1 hafta bir bölgede 6 ay bazı yerlerde ise 2 sene hizmet alamayan kullanıcılar var.

 16. Merhabalar ben evime internet kablosu cektirecdgim kendi imkanlarimla hangi tip fiber optik kablo cektirmeliyim bilgisi olan arkadasim yardimci olabilir mi lutfen? Fiber disinda baska kablo (standart) gerekir mi? Tesekkurler

  1. Evinize kendi imkanlarınız ile fiber çekemezsiniz. Karşı tarafta kullanılan sistem multimode yada singlemode olduğunu bilmeniz gerekiyor. Fiber kılın kalınlığı ve kullanılan materyal gibi çeşitli detaylar var. Ayrıca bu kablonun sonlandırılması ve bu sonlandırma sistemlerinin telekom cihazları ile sorunsuz çalışması gerekir.
   Türk Telekom Genel müdürlüğüne gidip talepte bulunun. Eğer Telefon kablosu ile hizmet verilecekse ankastreden sonraki kablo size kalmış.
   Sistem FTTC yada FTTB şeklinde ise CAT6 SFTP kablo öneririm fakat metresi biraz pahalıdır.

 17. Fiber olduguhalde kabin kapından sonrasinda kaloplo ile evegeliyo mesafe 1.5km. Oldugu halde ben de hiz dusunuyor sorun telekomdami yoksa turk neden demi sorun 2 aydir ayni

 18. Evimize internet çektirecez alt yapı yok diyolar 5 aydır alt yapı çekilmedi . Karşı sokaklarda internet var bizim kapimizin önüne de çekilse mutlu olacaz

 19. *iyi günler. binanın dış kapısından 90cm uzaklıkta “superonline F/O” kutusu var. binaya hat istediğimde benden 15 kullanıcı talebi istiyorlar. binada 6 daire var. biride boş. bu yüzden ilgilenmiyorlar. bende kendi imkanlarımla bu kutudan binaya hat çekmek istiyorum. nasıl yapabilirim?. bi taşeron firma varmı bunu çektirebileceğim? teşekkürler.

  1. 90 cm uzaklıktaysa 15 kişiye gerek yok. Bunu Turkcell çalışanlarına bildirin. 90 Cm için hat çekmemezlik yapmazlar diye düşünüyorum.
   Binada zaten toplam 5 kullanıcı var bunun da 2 tanesi en fazla superonline kullanır.

  2. malesef 15 kişi koşulunu istiyorlar. şartları bu şekilde imiş. bende bi taşeron firma bulup kendim çektirmek istiyorum. internette aradım ama bulamadım.

 20. Ben 6 blok 80 dairelik bir sitede oturuyorum. Bizim yaklaşık 5 metre ötemizde fiber var ve fiber getirttirilebiliyor. Ancak site yönetiminin dediğine göre teknik servis siteye gelip kontrol etmiş : “fiber destekliyor ancak dairelere kablolar çekilince almanız gereken hızı alabileceğinizi garanti edemem” demiş. Bu cidden doğrumudur yoksa kendimiz de bir elektrikçi çağırıp kontrol ettirmelimiyiz veya bunlar doğruysa ne yaparak fiber getirttirebiliriz ? Yardım ederseniz sevinirim.

  1. Dediğinizden anladığım kadarıyla binanıza FTTB/VDSL sistem kurulacak. Evinize gelen telefon kablosu iyi durumdaysa bir şey yapmanıza gerek yok.

 21. 12 villalık bir siteyiz 1 yıldır fiber internet kablo döşenmesini bekliyoruz Büyükçekmece Mimaroba Mahallesi Dosteli Sokak ne yapmamızı önerirsiniz

  1. Bölgeniz ile ilgilenen TT Genel Müdürlüğüne gidip durumu sorgulayabilirsiniz.
   Bu villaların kaçının internet hizmeti almak istediği ve alacağı paketin türü kablo çekilme hızında etken olacaktır.
   Örneğin 12 villadan 4 tanesi 16 megabit internet için başvurursa fazla etkisi olmayacaktır.

 22. Evet , bildiğiniz üzere ben önceden de yorum atmıştım ve o yorumu attığım zaman türknet’te ev telefonu üzerinden sorgulama yapmıştım , 16 mbps’e kadar yazıyordu. Ancak geçen gün tekrar ev telefonundan sorgulama yaptım , 35 Mbps’e kadar diyor . Bunun anlamı sizin dediğiniz FTTB/VDSL sistem mi gelmiş ?
  Birde Vodafone FiberMax Altyapı Sorgulama’da maximum alabileceğimiz hız : 71 Mbps gözüküyor. Ben altyapı sorgulamayı da türk telekomda da denedim . Orada ise sitede bizim bloğu seçince Türk Telekom Hipernet 24 Mbps diyor . Sizin fikriniz nedir sorabilirmiyim ? Yani bize VDSL mi gelmiştir ?

 23. vodafone net 1 ay evvel fiber paketine geçmiştim eski internetimde vodafone net idi. aynı kablo üzerinden internet alıyordum. 5 nisanda ankastreden evime gelen kablo bina dışında koptuğu için vodafone net’e arıza kaydı bıraktım ama saha ekibinde çalışan arkadaşıma durumu iletince kendisi gelip yeni kablo çekti evime ankastreden içerdeki eski sağlam kablomdan ek yaptı ve modemde tüm ışıklar yanmaya başladı(modemde vodafonedan aldım 1 aylık daha yeni) müşteria hizmetlerini aradığımda daha ilk arıza kaydı sonuçlanmadan sorunumu anlatınca 2.arıza kaydını açtı hiçbirşey yapmadan. ip alamadığını iletti başkada birşey söylemediler. 3.aramamda port atamasının yapılmadığını yada yanlış porta atama yapmış olabileceklerini ilettim bu sefer 3.arıza kaydını açacaktı ama engel oldum. ağzıma geleni söyledim. paramızla rezil oluyoruz. 75 tl para veriyoruz ayda hala 5 gündür bu kadar basit sorunu çözmekten acizler!!!

 24. Merhaba bugün türk telekom ekiplerinden gelip caddemizde bulunan telefon rögar kapaklarına turuncu kablolar yerleştirdiler ve kapatıp gittiler. Bundan sonra ne olacak? Adamlar tekrar gelip bu sefer eve mi çekecekler? Ne kadar sürer?

  1. Bu fiber kablolar kurumsal abone için çekilmiş olabilir. Genellikle ATM, banka, avm yada kobilere fiber çekiliyor birde kendi sistemleri için (mahalle iletişimi, il yada uluslararası bağlantı) hat çekiliyor olabilir.
   Çalışanlar ile bir daha karşılaşırsanız sormayı deneyin.

  2. Oturduğum yer cadde ve burada avm, banka gibi şeyler yok sadece dükkanlar var. Bizim evin önündeki telefon rögarlarından başlayıp teker teker kablo koydular merkeze kadar ( Merkez dediğim semtin merkezi) oraya kadar gitmişlerdi oranında kapaklarını açıp turuncu kablolar yerleştiriyolardı. Utancımdan söylemedim yürüdüm eve geldim. Şimdi bu adamlar bir kaç gün sonra tekrar gelip bizim ordan başlayıp fiber kablosu koyduğu yerlere caddemizdeki saha dolabından (10,15m) binamıza ankastre kutusu koyup kabloları mı takacaklar anlayamıyorum. Yardımcı olursan sevinirim

  3. Bize de kablo çektiler geçen gün. Nerede oturuyordunuz acaba?

  4. Alemdağ, Aydınlar, Merkez, Mimarsinan ve Taşdelen mahalleleri için çalışma planı var gibi gözüküyor.

  5. Bize de 21 Nisan’da çektiler sokağa fiber optik kablo telefon rögar kapaklarından. Zeytinburnu burası da acaba bir çalışma olacak mı merak ediyorum. Yıllardır İstanbul’un göbeğinde 10 Mbps internet kullanıyoruz.

  6. Evet alemdağ da oturuyorum ve son 2 gündür taşeron firma çalışanları kablolar koyuyor. Fakat ortada hiç bir kazı yok belediyeden izin mi bekliyorladır?

  7. Bir de fiber optik aracı dedikleri araç yok kasalı külüstür bişey neden acaba? Bir de çalışma olup olmadığına nerden bakıyorsunuz?

  8. Benim yaşadığım bölgede fiber için ekstra bir kazı yapılmadı. FTTC VDSL olarak hizmet veriliyor. Zaten TT nin kendi kablo kanalları var oradan fiberi geçiriyorlar. ilerleyen zamanlarda tip 7 kabin konulup hizmet verilebilir.
   Özel bir araçta değil fiber kablolar bildiğimiz ticari aracın arkasında taşınıyor genelde.

 25. Biz yeni eve taşındık yaklaşık 25,26 gün oldu taşındığımız gün internet başvurusu yapacaktım alt yapı yok müdürlüğe gidin dediler gittim işlemleri yaptım sıraya koydular. Hızlandırılması için sürekli yazdım yazdım 23 nisan da geldiler ve turuncu kablolar çektiler. Alt yapı olmadan fiber nasıl kullanacağız? Kazı yapılmamış türk telekom rögar kapağı konulmamış borular döşenmemiş nasıl internet bize gelecek? Tekrar müdürlüğe gidip proje sorumlusuyla görüşeyim mi böyle böyle yaptılar kazı yok falan diye?

  1. Helppp beyler altyapı sürecini bilen varsa yazsın

  2. proje görevlileri planı hazırlar, proje için firmadan onay beklenir onay gelirse fen işlerinin onayı beklenir, malzeme temini istenir , uygun olunan bir vakitte sistem kurulur. Bu 3 ay da sürebilir 2 yıl da. Bölgenizdeki Türk Telekom genel müdürlüğünden projeniz hakkında bilgi edinebilirsiniz .

  3. Türk telekom her gün arayıp bilgi veriyor alt yapınız daha yapılmadı diye bugün aramış alt yapı çalışmalarınıza başladık diye ortada hiç bir kazı çalışma yok. Türk telekom rögar kapağı yapılmamış daha. Ne kadar sürebililir bu işlemler proje onaylanmış sanırım galiba belediyeden izin bekliyorlar ruhsat alınca kazıp çekecekler sanırım alt yapıyı. Bilgilendirirsen sevinirim dostum😃

  4. Türk telekom ilçe müdürlüğü cumartesi günleri açık oluyormu?

  5. Proje onaylanmadan veya yatırım yapılmadan bir sokağa fiber optik kablo çekilebilir mi? Bizim sokaktan çektiler ama 2018 için yatırım ve çalışma yok diyor müdürlük. Zeytinburnu/İstanbul, Beştelsiz Mahallesi için sizin bir bilgi edinme şansınız var mıdır acaba? Bölge müdürlüğünün söyledikleri her ay farklı.

  6. Sadece ev kullanıcıları için fiber hat çekilmiyor. Baz istasyonu, Kurumsal abone (Hastane,AVM,İşyeri),il-ilçe yada uluslararası omurga için fiber hat çekilebiliyor. Bazı bölgelerde kablo kanalları hazır olduğundan kazı yapılmadan hat çekilebilir. Fiber hattı çeken kişilerin başında bir tane de proje kontrol eden görevli olur genelde. Sebebini o görevlilere sorabilirsiniz.

  7. 1 aydır alt yapı gelecek diye bekliyoruz geçen gün arayıp çalışmalara başladık dendi hiç bir şey yok ortalıkta 2018 de böyle bir şey normal mi ya İnternetsiz ev? Aklım hayalim almıyor yapacakları şey bina önünü kazıp rögar koyacaklar telefon direğinden binaya hat çekecekler sanki santral kuruyorlar hızlandırmak için de bir şey yapamıyoruz

  8. Bina yapan firmanın müracaat etmemesi sonucunda böyle durumlar olabiliyor.
   Bina için rögara gerek yok sadece kablo kanalı çekilecek. Bazen belediye kazı izni vermediği için süreç uzayabiliyor.

 26. Merhaba, hocam Eylül ayında felan bizim mahallede kaldırım yenileme çalışması olmuştu izlerken bi boru döşediklerini gördüm merak edip boruya baktığımda Türk Telekom yazıyo üstünde fiber kablolarıda gördüm. Kaldırımı bitirdikten sonra bina kenarından 3 tane boru çıkartmışlar Türk Telekom yazan boru bunun bize faydası olur mu? İBB F/O yazan bir şeyde var hemen yanında

  1. Boru dediklerinizin isimleri kablo kanalları. Genellikle Mavi yada siyah renkte baş parmağınızdan daha kalın ebatlarda oluyorlar. İleride fiber yada bakır kablo çekilecek olursa bu kablolardan çekiliyor.

 27. Merhaba, geçen gün caddemizde taşeron firma yetkilileri çalışma yapıyordu. Telefon yazan rögar kapaklarını açmışlar sarıları çıkartıp turuncu kabloları koyuyorlardı. İndim aşşağıya bizde alt yapı yok bi el atın dedim adam biz bu kabloları yapalım sonra gelir dedi şuanda caddemizden başladılar çok uzun mesafeye kadar mahalle mahalle kabloları değiştiriyolar. Tahmini olarak ne kadar zamana internetimiz aktif olur turuncu kablo dedikleri türk telekomun fiber kablolarımı?

  1. Fiber kablolar döşenmeye başladığına göre yakın zamanda Tip 7 kabinler de konmaya başlanabilir. Genellikle bu süreç 3-5 ayı bulabiliyor.

 28. Caddemizde bitane kabin var beyaz ama TİP 7 mi bilemem. 2 aydır altyapımız yok internet kullanamıyoruz. Bide şu kabin için 3.5 ay dahamı bekleyeceğiz?

  1. test edilmesi ayarlamaların yapılması derken bu süreleri bulabiliyor. Tip7 kabinin ne olduğunu internetten fotoğraflara bakabilirsiniz.

 29. Merhaba.
  Firma üzerinde herhangi bir yetkimiz olmadığından sürecini hızlanması için maalesef biz yardım edemeyiz.
  Sadece size önceki yorumlardaki gibi önerilerde bulunabiliriz.

 30. Merhaba
  Ben internetimi bugun baglattim. Ama yetkililer gelip sadece sadece kutuda yerimizi gosterdiler (kutu telefon kutusu) ben bunu nasil eve cekebilirim. Ayrica evde modemimiz var dedik wifi olarak adamlar buna olmaz dediler ne yapmam gerekiyor tesekkurler…

  1. Merhaba.
   Binanızda merkezi bir telefon sistemi varsa telefon kablonunuzu ankastreden bu merkezi sistemdeki yere bağlamanız gerekiyor.
   Binanızda merkezi bir sistem yoksa ankastreden eve kadar yeni bir telefon hattı çekmeniz gerekmektedir.
   Bu konuda yeterli tecrübeye sahip değilseniz bölgenizdeki bir elektrikçi yada bilgisayarcıdan destek alabilirsiniz. Eğer bölgenizde bu iki meslekten de birisini tanımıyorsanız Bölgenizdeki telekom müdürlüğünden ücreti karşılığında ankastreden eve yeni hat çekmesini talep edebilirsiniz.

 31. Ahmet bey benım burda alt yapı 4 mgabıt. Yan sokak fiber bende bacılar türk Telekom gittim. Bana İsterseniz 3000 TL cıvarında bınanıza cektirebilirsinizz dedi böyle bir şey var mı sizce

 32. Merhaba Ahmet bey tekrardan. Çalışma planına bakabiliyormusunuz Alemdağ da oturuyorum da nerelerde oluyor şuan çalışmalar?

  1. Geçen gün Ümraniye Telekom Müdürlüğüne gittim. 2.kata çıkıp plan proje müdürlerinin olduğu yere çıktım. Yine gırgır yine bir şamata 1 tane olgun ilgilenen adam yok. Bizim orayla ilgilenen müdürle görüştüm fiber döşeniyor falan dedi. Alt yapınız gelmesi yaz sonunu bulur. Proje onay falan bekliyor dedi ne kadar sürer şu proje dedikleri şey? Bir de proje nedir keşif yapıldı falan dedi müdür.

 33. Bilmiyorum valla. Heryere fiber döşüyoruz dedi. Bir kaç mahalle kalmış sanırım onlarda bitince binalara kadar çekecekler. Fen işleri müdürlüğü onayı ne için? Kazı, ruhsat için mi?

  1. Merhaba.
   Fiber de FTTH yani eve kadar fiber kablo çekilecekse sizin bir kablo çekmenize gerek yok.
   FTTB/UTP olarak hizmet verilirse türk telekom ekipleri evinize CAT6 UTP kablosu çekecektir. Bu kablonun uzunluğu yetersiz kalırsa siz kendiniz ek yapmak zorunda kalabilirsiniz.
   FTTB/VDSL ile hizmet verildiğinde herhangi bir kablo çekmeniz gerek yok fakat sizin kablolarınız eski ise daha hızlı internet hizmeti alabilmek için bazen yeni kablo çekmek gerekebiliyor.

 34. biz şimdi bina sakinlerinden imza topladık altyapı yenilemek için imzalaraı nereye aktarmamız lazım

 35. Merhabalar, biz 2,5 ay önce yeni taşındığımız binaya altyapı talebinde bulunduk. Bizi son 2 haftadır arayıp bilgilendiriyorlar. en son proje çizildi, belediyeden kazı izni bekliyoruz dediler ondan sonra tekrar aradılar proje onaylandı planlama hazır tüm işlemler tamamlandı dediler artık ekipleri beklemelisiniz başlanma tarihi için net birşey söyleyemiyoruz. Şimdi bu altyapı aşaması şöylemi olacak 1) Bina yakınına Saha dolabı konacak 2) zemin kazılıp saha dolabından kablo çekilecek. 3) binaya kutu konacak 4) saha dolabından çekilen kablo binadaki kutu ile bağlantısı yapılacak 5) kutudanda daireye kablo çekilecek.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. FTTC sistem kurulacaksa dediğiniz doğrudur.
   FTTB de benzer fakat onda saha dolabından değil oftk den hat çekiliyor.

 36. Cevabınız için teşekkür ederim. Peki bizim Binanın etrafı duvar ile çevrili yani içine koyarlarmı ? Zarar görmemesi açısından?

 37. Tekrardan merhaba. Saha dolabı ile ilgili bir sorum olacak, mesela hiç bir altyapı bulunmayan bir mahalleye saha dolabı kurulup fiber çekilebilirmi ? Ya da herhangi bir sorun olurmu ? Birde internet saha dolabından mı geliyor?

  1. Olabilir bunu türk telekom belirler. İnternet nereden geliyor derken sizin eve gelen kabloyu mu soruyorsunuz yoksa farklı bir şey mi ?
   Eğer FTTC ise Mahalledeki saha dolabı FTTB ise bina FTTH ise direk ev.

  1. Şebekeden kasıt ilçe genel müdrülüğünün kurduğu sistemler ise bunun içinde saha dolapları OFTK ler ve oftk den ilçe genel müdürlüğüne bağlı olan yapıdır.
   Şebeke derken Backbone dan bahsediyorlar ise L3 trafiğin başladığı ve iller arası 100GE lik hatlardan oluşan sistemlerdir. Bu sistemlerde Pahalı ve yüksek performanslı ekipmanlar kullanılır. (Örnek Juniper MX 204)

 38. Teşekkür ederim. Aslında sormak istediğim şu, bizim binanın yanına saha dolabı kurulacak ama biz TürkTelekom’a yaklaşık 2km uzağız herhangi bir sorun olurmu? Yüksek hızlar alırmıyım 50mbps gibi?
  Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

  1. Eğer FTTC olmazsa 2 km den çok düşük hız alınır ama fiber saha dolabına kadar çekilirse VDSL ile hizmet verilir ve mesefaye göre 100 megabit bile alınır. Tahminimce 2 Km için bakır kablo çekmek yerine fiber çekeceklerdir.

 39. selamün aleyküm kardeşim. ben şuanda türktelekom 16mpbs denilip 10mbps kullanan yalın/adsl kulllanıcısıyım. apartmanda fiber kutu yok. yan apartman da karşı apartman da fiber var. ne hikmet ise bizim apartman fibernet gözükmüyor. yönetici ile görüştüm imza toplayıp türktelekom bölge müdürlüğüne gitmesini söyledim neden karşı ve yan apartmanlarda bulunuyor bizde yok dedim. imza toplayıp gitmiş rahat apartman da da 7-8 internet kullanan var. bölgedekilerin yöneticiye verdiği cevap ise getirmesine getirtiriz ama apartmanın komple elektrik tesisatını değiştirmeniz gerek falan gibine bişeyler söylemişler yoksa fiber getiremeyiz demişler ne alakası var anlayamadım. biraz aydınlatırmısın bilgi verirsen sevinirim teşekkürler.

  1. Fiber bağlantıyı sağlayan kutuda elektrik ile çalışan cihazlar bulunmaktadır.
   Apartmanın tesisatında problem olduğunu tespit etmişlerse boşuna oraya cihaz koymazlar. Cihaz koyduklarında tesisattaki bozukluktan hem cihazları bozulur hemde aboneler internet erişimi sağlanamaz.

 40. Hocam tekrar merhaba, TürkTelekom’un sitesinden baktım şöyle diyor, ”Bulunduğunuz lokasyonda TürkTelekom HİPERNET hizmetinden faydalanabilirsiniz” yani mahallemize fiber döşenmiş zaten önceden, ve 100-150 metre ilerimizde 2 adet yeni tip saha dolabıda mevcut, şimdi bana VDSL hizmetimi verecekler? Hiper bi nevi fibermiş sadece fiber binaya kadar gelirken hiperde saha dolabına kadar çekilip bakır kablo ile daireye ulaşıyormuş birde saha dolabı bizim binanın yanına yapılacak şimdi ben 100mbps 50mbps gibi hızlar alabilirim değilmi?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba.
   FTTC/VDSL şeklinde hizmet alacaksınız. Eğer kablonuzda bir problem yoksa ve saha dolabı yakınsa 100 megabite kadar hizmet alabilirsiniz.

 41. Selam. ttnet vdsl kullanıcısıyım yazları bahçeye geçiyorum merkezden biraz uzak internetimi nakil yaptıracağım lakin adsl var sadece vdsli adsl olarak verirler mi 2.sorumda yakınlarda internet kullanan var lakin bizim evin oraya direk lazımmış kutudan maksimum ne kadar uzakta olması gerek ki direk diksinler komşu kullanıyor yaklaşık 50-100m direk lazımmıdır.

  1. Merhaba.
   Bölgenizde vdsl yoksa hizmeti adsl olarak devam ettirirler.
   Eğer boş bir arazi ise kenar köşeden de hızlıca kablo çekebilirler.

 42. Merhaba bugün bi adam dükkanımızın oraya baktı yola baktı evin etrafına baktı ve evin fotoğrafını çekip gitti. Türk telekom keşifçiler mi? Kazı için birşeylere mi bakmıştır?

 43. merhaba süperonline 1 hafta önce apatmanın içine fiber kutusu koydu ben dsmart net kulanıyorum ve 1 sene daha abonelik sürem var dsmart süperonline fiber kutusunu kulanarak bana fiber internet verebilirmi yoksa süperonline mı geçmem gerekir bide apartmana gelen kutudan evime kablo çekmem gerekir mi gerekirse ben elektrikçi çağırmam mı lazım yoksa internet firmaları kendileri evin içine çekiyor mu kabloyu

  1. Merhaba.
   Önce ikici sorunuzu cevaplayalım. Turkcell SuperOnline çekmiş olduğu fiber hatla Turkcell ekipleri ilgilenir. Eve bir hat çekilmemişse yeni hattı Turkcell kullanıcı evine kadar çeker.
   DSMART bildiğimiz kadarıyla Turkcell altyapısını kullanabiliyor. Eğer bir değişiklik olmadıysa sizde kullanabilirsiniz. Çağrı merkezini arayarak hizmetinizi yeni hat üzerinden almak için firmanız ile konuşabilirsiniz.

 44. Merhaba bugün Türk telekomdan geldiler bütün dairelere fiber turuncu kablodan evdeki priz yerlerine takıp gittiler. İnterneti ne zaman kullanabiliriz dediğimde 15 gün sürer vs dedi ne olacak ilerki günlerde? Yeni binamızda bütün kabloları değiştirip fiber kablolar koyuyorlar.

 45. ısparta merkezde ikamet ediyorum primehmet mahallesi binamın karşısında hastane var fiber internet yok kutuya uzaklığım 50-100 metre arası fiber almak için nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Isparta şehir hastanesinin etrafında VDSL gözüküyor. Modem hat değerlerinizi bir siteye yükleyip buraya linkini yapıştırın. Hat değerlerinden alabileceğiniz en yüksek hızı hesaplamaya çalışırım .

 46. Verdigin bilgiler icin teşekkürler.Dagitim kutusunda ikutusundan eve nasil bir kablo kulanırsak veri alis verisi artar

  1. Bakır telefon kablosu yada Cat5 UTP kablo olabilir. Eğer güneş ve yağmura maruz kalacaksa outdoor kablo tercih edin. Outdoor kabloların rengi siyahtır ve dış yüzeyi daha kalındır. Kendim 11 senelik outdoor kablo eskimiştir diye yenileyim dedim fakat o kadar güneş ve yağmura rağmen kabloda sorun yokmuş yeni kabloda da aynı değerleri aldım.

 47. 2 hafta önce telekom binaya fiber çekti 15 gün sonra binaya kutu konacak dedi daha konulmadı kazı falan da yapılmadı telekom menholu yok bina girisinde ne yapmalıyım

 48. Mahallemde fiber altyapı calismasi var ve 250mt mesafede ki tip7 kabine bagliyim. Suanda kabinde fanlar calisiyor (2 gun once calismiyordu) vdsl e gecisim ne kadar surer daha? Ve alabilecegim tahmini hiz nedir?

 49. Telekom 20 gün önce fiber çekti eve kadar 20 gün sonra bina içine kutu konulacakmış fakat daha gelmediler sorum şu oyunlarda kaç ping alırım yabancılar 20 30 alırken biz neden 60 70 ile oynuyoruz

  1. Onlar sunuculara yakınlar, bizler ise Avrupa sunucularından uzaktayız. Birde buna ek olarak backbone sistemlerindeki çeşitli yetersizlikler ve yaşanan sorunlardan dolayı bu etkiyi biraz daha fazla hissediyoruz.

 50. Caddemizde ve binamızda altyapı yok, 3 ay önce başvurduk. Caddemiz yapılırken fiber döşenmiş. 2 ay önce aradığımda proje onay sürecinde falan dediler. Birkaç gün önce de bir ekip caddemizde 3 tane logar kapağının kaldırım altından yerini tespit ediyordu. Herhangi bir kablo işlemi yaptılar mı görmedim ama sorduğumda Gpon takılacak falan demişti. Akşam gördüğümde logar kapakları takıp gitmişler. Logarların 2 tanesi bizim site köşelerinde. Bundan sonraki süreç nedir acaba? Binamızın altında galiba dairelere giden cat6 kablolarının olduğu bir pano var. Turuncu kablo yok hiç. Yakın zamanda fiber gelmesi mümkün mü acaba?

  1. GPON FTTH demektir ve eve kadar fiber çekilmesi anlamına gelir.
   Belediyeden onay alma işlemleri uzun sürebiliyor. Telekom ekipleri geldiyse hat çekmeden önce gerekli kontrolleri sağlamışlardır.
   Bir problem yada aksaklık olmaz ise 1-2 ay içinde hattın çekileceğini düşünüyorum.

 51. Merhaba İstanbul TTkom ilçe müdürlüğüne 12 daire için apartmana fiber başvurusu yaptım Türk Telekom fiber optik kabloları verdi apartmandaki her daireye çektik 2 hafta önce ve ilgili müdürlüğü bilgilendirdik oranın amiri bana binaya kadar fiber projesinin firmaya verildiğini söyledi ancak net bir tarih vermedi sizce ne zamana kadar bu süreç tamamlanır çok uzamaz değil mi? Saha dolabı 25 metre yakınında adam bana 100de 85 ini alırsın demişti yani yolda falan evin önünden fiber geçiyor tek çekimi yapılıp sonlandırmalar yapılıp Ftth olacak.

 52. bizim buraya heryeri kazdılar mavi borular döşediler ama daha kablolama yapmadılar

 53. dodurga mah. melis cad. 3 numarada bulunan 60 konutlu öztuna sitesine fiber internet bağlatmak istiyoruz?

  1. Telekom Genel Müdürlüğüne başvuru yapın. Mevcutta iyi bir hat yoksa ve belediye sıkıntı çıkarmaz ise yeni hat çekileceğini düşünüyorum.

 54. Merhaba

  Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.

  İnşaatı yeni bitmiş bir eve taşındım. Ttnet üyeliği için aradığımda alt yapı yok alt yapı başvurunuz alındı dendi. Komşularla görüştüm 2 ay önce türktelekom ekipleri kazı yaptı dediler. Kapımızın önünde türktelekom yazılı logar kapakları var. Apartman girişine parmak kalınlığında turuncu kablo gelmiş. Yanında da müteahitin çektiği iç tesisat sarı kabloları var daire sayısı kadar. Alt yapı gelmiş mi oluyor? Altyapı geldiyse bu kabloları elektrikci bulup biz bağlatabilir miyiz ve türktelekoma bilgisini verip abonelik alabilir miyiz?

  1. Telekom binanıza fiber çekmiş fakat sonlandırma yapılmamış.
   3 Farklı şekilde hizmet alabilirsiniz. FTTB UTP , FTTB xDSL ve FTTH. Telekom genel müdürlüğüne bildirirseniz gerekli ekipmanlar gelip bağlanması ile ilgili süreyi size bildireceklerdir.

 55. Bizim oraya türk telekom alt yapısı geldi ama haritada gözükmüyor kaplosu flan döşendi ama bağlatamıyoryuz aktif değil dediler ne kadar sürer bu aktif olma süreci

 56. Ben düzcenin bir köyünde oturuyorum bundan 1 veya 1 bucuk sene once koyde 25-30 kısıden ımza toplamıstık internet altyapısı için ve köye 3 km uzaklıkta ana caddede turuncu kabloların çekildigini gördüm ama bizim köye cekilen kablo siyahtı uzerinde optik kablo 12 FO-H yazıyordu Muhtar fiber gelecek diyor ama çokta konuyla ilgili oldugunu dusunmuyorum 2 ay once evime 250-300 mt mesafeye beton doktular altından da o siyah kablolar geliyor galiba kutu koyacaklar fakat 2 aydır aynı sekılde duruyor eğer fiber gelecekse evime interneti nasıl alırım cevaplarınız için teşekkür ederim

 57. merhabalar,ilk merak ettiğim sorun, fiber altyapı için santrale fiber hat çekilmesi gereklimidir ? (santralden santrele) santrale koydukları cihazlar ile santraller arası fiber kabloya ihtiyaç varmı ? diğer konu bizim bölgedeki kabinleri yenilendi , beton döküldü, elektrik bağlandı, çoğu kabine fiber hat çekildi , çekilmeyenleride bu gece kazıları yapıp çekiyolar. sormak istediğim soru, ne zaman kabinleri adslden vdsl e taşırlar ? not : tam 1 yıl oldu daha yeni ruhsatı vermişler (seçim ve üniversite sınavlarından kaynnaklı izin çıkmamış )

  1. FTTC tipi kullanım olacaksa kabinlere fiber çekilmesi gerekmektedir. Santraller arası zaten fiber hatlar bulunuyor fakat bu hatlar eskiyse ve yüksek hızları kaldırmıyorsa yenilenmesi gerekebilir.

 58. Oncelikle merhaba 10 ay once yeni bir binaya tasindim ve turktelekoma basvurdugumda altyapinin olmadigini soylediler 2 ay sonra gelip binanin onunu kazdilar ve sokagin basina tt rogari koydular ve gittiler. Mutahit evi yaparken daire sayisinca gri bir kablo cekmis sanirim cat6 ve o kablolari enerji odasinda tahta bir kutunun icinde toplamis simdi bizim eve en yakin erisim kabini 60 70 metre otede (tip23) ordan cekilecegini dusunmuyorum. TT calisanina sordugumuzda bizim sokağa erisim kabini koyulmadan fiber verilecegini soyledi gecengunde oturudugum yerin civarinda tt ekiplerinin kazi yapip rogar koyduklarini gordum ve dunde evin yakinlarinda rogarlardan turuncu kablo gecirdikleri gordum sevindim ama bize cekmeden gitmisler simdi erisim kabini olmadan fiber nasil cekilir? nekadar surer? Ve fiber kablo assagidaki kutudami birlestirilecek?
  Cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler

 59. Arkadaşlar oncelikle merhaba. Ben 10 ay once yeni bir eve tasindim ve internetimi nakil ettirmek istedigimde altyapinin olmadigini soylediler. Ve daha dun gelip fiber kablo cektiler. Buseferde binanin iç tesisatindaki kablonun fiberi kaldirmayacagini ( cat 3 ) elektirikci cagirip yaptirmamizi soylediler kabloyu kendileri verdi sari bir kablo benim bildigim bu tesisati turktelekom yapmiyormu
  Elektrikcilerde korkuyor cam kablo kirilir ben yapamam diyor. Ve fiber kablo cekildikten 15 gun sonra gelip kutu takicaz dediler bu ne kutusu ? Bina ici tesisati elektrikcimi yapar ? Ve son olarak bu sari kablo cekildikten sonra gerisi turk telekomdami ?
  Arkadaslar lutfen bileniniz varsa bi aydinlatsin 10 aydir bekliyoruz sıkıldım artık şimdiden teşekkürler umarim anlatabilmişimdir.

 60. Merhaba kendi internet kafem var Manisa Turgutluda türk telekom yetkililerinin dediğine göre yılbaşında tüm turgutlu fiber hat döşenecek sorum şudur fiber hat döşendiğinde fiber yoluylamı internet verirler yoksa yine adsl devam ederlermi. kazılar başladı etrafımda her yer kazılıyor ve döşenmeye başlandı.

  1. Vdsl ile hizmet verilecekse saha dolabından santrale kadar olan bakır sökülür, eğer ftth ise direk modeme kadar fiber çekilir.

 61. Merhaba 24 haziranda yeni eve taşındık .internet bağlatmak istediğimizde altyapının olmadığını söylediler. tam tamına 6 aydır hiçbir gelişme yok ne proje ne keşif ekipleri hiç bir şey yok ortalık ne gibi adımlar atabiliriz teşekkürler…

  1. Binanız merkezi bir konumdan uzak ise bu süre uzun olabilir. Eğer bina merkezi konumda ise genel müdürlüğe gidip görüşün.

 62. Merhaba,
  Oldukça güzel ve her yerde ulaşamayacağımız türden bu yazı için teşekkürler. İzmir’de bulunduğumuz binaya fiber altyapı getirildi içeriye kadar kablo çekildi dolap konuldu fakat cihaz konulup konulmadığını bilmiyoruz. Dolap kilitli olduğundan bakma gibi bir durumumuz da yok. Henüz evlere bağlantı yapılmadı tahminim cihaz konulmadı. Bu cihazın konulup bağlantının yapılma süreci ne kadar sürüyor bilgi verebilir misiniz ? Apartmanın tesisatı tamam sadece cihaz konulup evlere dağıtım yapılacak.

  1. 1 hafta içinde de olabilir 4 ay da sürebilir. Bölgedeki Türk telekomun iş yükünü bağlı. Eğer ellerinde ekipman yoksa yurt dışından temin etmeleri uzun sürebilir.

 63. Merhaba
  Bizim apartmanda 16 daire var 3ü boş.Bizi TT’nin en fazla 24mbps alabilirsiniz.Biz de imza toplaıp götürdük.TT kablo vermiş dairelere döşenmesi için.Caddemizde fiber var.Biz kullanamıyoruz. Eve kadar fiber olur ?

 64. Merhaba ben yeni yapılan bir sitede oturuyorum sitenin kapısında kadar telekom kapağından var internet alıyorum 16 mps pakat hız 10 burdaki sistemler yeni yani altta borular felan elektirik tesisatı felan var 2 sorum var ben neden 16 değil 10 dan yukarısı hız alamıyorum 2. cisi ben türk telekoma fiber başvurusu yapsam fiber çekerlermi kanallar felan hepsi yeni mavi borulardan siyah çekmişlerdi sitenin altındanda kutuya borudan çekildi burda çok yeni evler oldu onlardada hiç altyapı yok yollar kazılmaya müsait(toprak) sizce bu konuyu ilçede kimle görüşürüsem bana bilgi verirler yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Bölgede altyapı kullanılabilecek fiber altyapı varsa ve binada potansiyel varsa TT ekipleri duruma göre fiber hat çekebilirler.
   Modem hat değerlerini atarsanız 10 megabit alma sebebinize belki anlayabilirim.

 65. Sitemizin otoparkina tt tarafindan altyapi kuruldu vdsl destekli modem kullanmama ragmen 30 mb sozlesmem var 16 mb alabiliyorum acaba kutudan eve gelen kablolardamı problem olabilirmi? Elektirik tesisatci bi abime sordum bende gelsem baskasida gelse normal bakir tel cekicek onun bir faydasi olmaz dedi fikir verirmisiniz

 66. 10 daireli bir apartmanda oturuyorum. Apartman şehir merkezinde. Fiber sorgulamaya girdiğimde apartmandan birkaç metre ötede fiber apartmanda hipernet gözüküyor. Bir sitede de 80mbps yazdı. Yıllardır kimse bilmiyor ve ilgilenmiyor. Buradaki hizmet kadar rezaleti yok. 1 yıl kadar önce evin önünde kazı çalışması yaptılar. Turuncu superonline kabloları döşemişlerdi. Dediğim gibi bir sitede 80mbps yazıyordu ama modem arayüzünde 25mbps yazıyor. 25 yazmasına rağmen sağlayıcılardan max 16 alabiliyorum. Modem vdsl destekli. Fiberi kim çeker ne yapılır hiçbir müşteri hizmetinin zerre bilgisi yok. Danışacak yetkili birini nereden bulabilirim? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Superonline fiber çekti ise belki aparmana da bağlanır ama turkcell de ulaşabileceğiniz biresi yok. TT de ise genel müdürlüklere giderek iletişime geçebiliyorsunuz en azından.

 67. mrb sorum şu benim apartmana dışarıdan optik kablo çektiler dün şimdi bağlantı işlemi kaldı bunun için bina içine kutusu daha koyulmadı binada ama bina içi kablolarda hazır sadece bağlantı için kutu yok bu işlemler ne kadar sürer yani tamamen internet hizmeti başlaması için birde dışarıdan kabloyu getirme işlemini taşeron firma yaptı ben ilçede yaşıyorum bu arada dediğim gibi kaç günde tamamlanır internet aboneliği açmam için

  1. Ne kadar süreceğini kesin bir şekilde bilemeyiz fakat eğer ellerinde ekipman var ise 2 hafta içinde sistem kurulur. Eğer malzeme bekleniyorsa işlem çok uzayabiliyor.

 68. Merhaba iyi günler Isparta çünür mahallesinde ikamet ediyorum 5 yıllık bireysel kullanıcınızım ve burada bir iş yerim var. Mahallede bir çok yerde fiber olmasına rağmen bulunduğum konumda fiber alt yapı görünmüyor. Fiber bağlamak için bir müşteri temsilcinize gittim şirket adına 10 adet sabit hat alırsanız yardımcı olabilirim dedi nasıl bir yol izlemeliyim ve çalışanın böyle bir yol önermesi normal mi?

 69. Merhaba,
  Bundan Yaklaşık 2 Yıl Önce Altyapı Bağlandı. 1 yıl Bekledikten Sonra 7m Kablo Bağlamak için 1 Yıl Beklediler(TT). 7m lik kısım bakır kablo(Binaya Kadar olan kısım). Kutuya kadar olan kısım ise Hiper Diye Adlandırdıkları Sistem. Kutunun Ortalama Uzaklığı 75-100m (Ortalama Yazdım Çünkü Hem Caddede Hem de 2 Sokak Altta var).
  Birkaç Internet Sağlayıcı Firmaların Sitesinde Yaptığım Alt Yapı Kontrollerinde maks. 41mb/s Hız Alabileceğimi Öğrendim(Mevcut Hızım 35mb/s fakat Desteklemediklerini söğlediler 35mb/s hızını rahatlıkla görüyorum). Bu Yorumu yapma Sebebim Hem TT,Vodafone NET, Superonline Firmalarının Fiatlarındaki Artış Hemde TAAHHÜT Süresinin Sonuna Yaklaşmaktayım. Yaklaşık 1Saat Önce TT Müşteri Hizmetleri aradı Yeni Fiyat Hakkında Bilgi Verdi.
  35mb/s hızı için 139₺.(Taahhüt Bitiş Tarihi 09.08.2019).

  Biraz Aldığım Hizmet Hakkında Bilgi Verdikten Sonra Asıl Sormak istediğim Soru(lara) geleyim.

  Altyapı Yükseltmek Mümünmü ?

  TT’nin Verdiği Hizmet Yerine Başka Servise Gecsem Nasıl Olur ?
  (Aklımdaki Düşünceler)

  A:) TT den Devam et
  B:)Farklı Hizmet Sağlayıcısına Geç
  C:)Interneti Tamamen Kapattır(Internet Kafelere Ve Telefon Faturalarına Geciş Yap(Bu konu Zaten Ayrı bir Komedi))

  1. Öncelikle merhaba, bulunduğunuz bölgede sadece TT altyapısı varsa diğer ISS’lerden de alacağınız hız aşağı yukarı aynı seviyelerde olacaktır. Ancak daha uygun fiyatlı pakatleri diğer ISS’lerde bulabilirsiniz, TurkNet’e bakabilirsiniz. 139 TL 35Mbps için biraz fazla. Interneti kapatmayı arada ben de düşünüyorum 🙂

 70. Ahmet bey merhabalar size şöyle bir sorum olacak. Biz yeni taşındığımız binaya fiber internet altyapısı çekmek istedik bunun içinde Türk Telekom a başvurduk. Başvurumuzdan bir iki hafta sonra bizi aradılar ve fiber altyapı projesine dahil olmak istiyormusunuz diye sordular bizde istedik sizce kaç ay içerisinde fiber internete ulaşmış oluruz ?

  1. Telekomun elinde ekipman olup olmamasına ve belediyeden çıkacak kazı iznine bağlı.
   Yazlık bir yerde oturuyorsanız büyük ihtimal yazdan sonraya kalır.

  2. Merhabalar Ahmet Bey, ben alt yapı sorgulaması yapıyorum ve vdsl 2 -35mbps hız gösteriyor başvuru yaptım kutuya uzaklıktan dolayı red aldık apartman yakınına kutu isteğinde bulunabilir miyim bulunursam bu işlemi nasıl yapıcaz. Veya mahalle muhtarımız aracılığı ile fiber başvurusu yapsak daha hızlı. sonuç alabilir miyiz teşekkürler.

  3. Mahalle muhtarından önce Türk Telekom il yada ilçe genel müdürlüğünü ziyaret edin ve yapılabilecek bir şey olup olmadığını sorun.

 71. Merhabalar. Kurumsal bir iş yeri açmak istiyorum. Bir gaming cafe. Bulunduğum semtin merkez mahallesi , ttnet santrali yanında fiber altyapı bulunmamakta. Santralin yanında ki bina ya fiberi çekmek için ne gibi resmi işlemlere ihtiyacım vardır . Bu süreci para ödemeden ne kadar zamanda yapabilirim? Para ödersem bu zamanı ne kadar kısa yapabilirim? Maliyetim ne olur acaba. Teşekkür ederim

 72. Boş olduğum günlerden bir gün zil çaldı. açtım turk telekomdan geliyoruz. Dairelere fiber hat çekicez dediler ve çektiler.Normalde böyle şeylere başvursan dönüp bakan olmaz ama şanş. Neyse 1 ay sonra kadar da yani bugun yada bi kaç gün öncede olabilir bilmiyorum. Kutuyu bağlamışlar binaya bu süreden sonra ne zaman aktifleşir? çünkü sorgulama yaptıgımda hala altyapı bulunmamakta yazmaktadır. Ayrıca şunu da anlamış değilim nasıl oldu da sokakta fiber hat yokken binaya fiber kablo cektıler

  1. 1 hafta ile 2-3 ay süresinde değişken bir zamana bağlı. Çalışmalar yoğunsa hattı hazır her şeyi bitmiş hattı bağlamaya bile 15 günden fazla sürede gelebliyorlar.
   Sürenin bu kadar değişken olma sebepleri, kazı izni, yurtdışından ekipman beklenmesi yada toplu konut inşatlarından kaynaklı yoğunluk olabiliyor.

   Sokak ta logar var ise içinden fiber çekilmiş olabilir yada ileride çekebilirler.

 73. Peki Ftth prize kadar gelen fiber için modemi kendimiz temin edemez miyiz, diğer vdsl2+ modemlerden farkını nasıl anlayacağız?

 74. binanı önünde kaldırımda kutu var ama ne kadar hızlı bilmiyorum bina max 16 mbps alıyor türknet almak istiyorum kabloları yenilerler ise 100mbps alabilirmiyim (şu dolap gibi şey var resimde xdls yazıyor)

 75. İyi günler kolay gelsin benim evim koyde ve ben eve internet baglatmak istiyorum altyapi yok diyiyorlar ama karsi komsunuzda var diyiyorlar bu internet tahta telefon direklerinden mi geliyor acaba cunki eger oyle ise bizim evin telefon diregine mesafesi 15 metre eve internet baglatmak icin nasil bir yol izlemeliyim

 76. Merhabalar, yeni inşaatı bitmiş bir binaya taşındık ve aradan 1.5 sene geçti. (Başvurumuzu 1.sene önce yapmıştık) 10 gün önce Türktelekom’dan arayıp En geç Nisan 2020 ye kadar alt yapının geleceği sözünü verdiler. Bugün ise rögar kapağını açıp turuncu renkte bir kablo geçirdiler ve sokakta ki bütün rögar kapaklarına bu işlemi uyguladılar. 2 sokak öteye de saha dolabı konulduğunu farkettim. Telefonda arayan kişi en geç Nisan diye belirtmişti fakat yukarıda okuduğum yorumlarda 6 ay gibi bi bekleme süresi gördüm. Sizce tahmini ne kadar sürer?

 77. merhaba,
  ankastreden evime olan mesafe 600 ila 700 metre arası ve evime içinde çelik tel bulunan kablo ile dolaptan hat çekilmiş durumda, internet bağlanırken bölgenizde fiber hat bulunmakta ve size 48 Mbps (e kadar) internet bağlantısı verebiliriz denildi (ıss turktelekom). benim aldığım hız gece 4 5 civarı maksimum 10 Mbps olmak üzere gün içi maksimum 4.50 Mbps. ben bu internet bağlantısını kabaca 10 yıl önce başka bir mevkide adsl ile almaktaydım. şimdi turktelekom ile olan sözleşmemden fes ettim ve türknet e başvurdum, bağlanmasını beklemekteyim. sizce ben neden vdsl ile 48 Mbps (e kadar) internet vaad edilirken gecenin bi yarısı maksimum 10 gün içi 4.50 Mbps internet alıyorum?

  1. Merhaba öncelikle modem arayüzünde bulunan hat değerlerini göremem gerekiyor. Değerlerinizi bilmeden sorunu tespit etmesi zor.
   Mümkünse 4.5 megabit aldığınız dönem ile 10 megabit aldığınız dönemin ekran görentilerini bir resim yükleme sitesi (örnek imgur) yüklerek buraya yorum olarak ekleyiniz.

 78. sokaktaki kutuyu fiber kutusu takıldı kablolar kutuya bağlandı.kutununun uzaklığı 100m ttnet adsl internetim var fibere geçince eve kadar kablo değişcekmi sade fibere aynı kabloylamı geçicez modemim 300mb destekliyor.iyi günler

  1. Kutu FTTC ise vdsl olarak hizmet alacaksiniz.
   300 megabit modeminizin kablosuz baglanti hizi. modem ile servis saglayici arasindaki degil.
   ADSL modem ise 16 vdsl modem ise hattinizin durumuna gore 35 ile 100 megabit arasi baglanti alabilirsiniz.

 79. Efendim Merhaba evimize fiber almak istedik kapsama haritasinda altyapi yok diyor yandaki binada ise Fiber var bunun sebebi nedir?Binamiza fiber çekme olasiligimiz var mi ? (Isterseniz fotolarida gosterebilirim)

  1. Yakindaki bir binada fiber olduguna gore sizin binaniza cekilmesi icin 0 dan islem yapilmayacak demektir.
   Talepte bulunun. Eger butce ve sistem uygun ise bu dogrultada talebinize cevap vereceklerdir.

 80. Merhaba 2.5 aydır turknet vdsl 35Mbps kullanıyorum 2 gün boyunca stabil 35Mbps alabilmeme rağmen internet bir gidiyor ve max 6Mbps hızın üzerine çıkmıyor. En az 12 saat geçmesi gerekiyor ki bu süre 2 gün de olabiliyor hızım tekrar 35Mbps olsun. şimdi de buğün gelmişler bizde problem yok sıkıntı kullanıcı kaynaklıdır diyerek max hızı 26Mbps yapmışlar. En son geldiklerinde de kullanıcı kaynaklı sorun dediler ve ev içi tesisatı testi için çağırdığımda sorunun evin dışındaki direkte olduğu ortaya çıktı.

  ============================================================================
  VDSL Port Details Upstream Downstream
  Line Rate: 6.163 Mbps 26.671 Mbps
  Actual Net Data Rate: 6.140 Mbps 26.619 Mbps
  Trellis Coding: ON ON
  SNR Margin: 25.3 dB 24.0 dB
  Actual Delay: 0 ms 0 ms
  Transmit Power: 7.0 dBm 14.2 dBm
  Receive Power: 1.2 dBm -3.7 dBm
  Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
  Total Attenuation: 5.6 dB 17.9 dB
  Attainable Net Data Rate: 27.205 Mbps 55.241 Mbps
  ============================================================================
  VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
  Line Attenuation(dB): 7.4 31.2 48.4 N/A 17.1 37.2 57.3
  Signal Attenuation(dB): N/A 30.7 49.6 N/A 16.9 37.0 57.3
  SNR Margin(dB): N/A 25.3 0.0 N/A 23.9 24.1 0.0
  Transmit Power(dBm): N/A 5.5 1.2 N/A 13.1 7.7 -128.0
  ============================================================================

 81. merhabalar, ben bi kasabada oturuyorum, evimin yanında da telefon santrali var ve bu santralden fiber kablo geçiyor başka bir yere giden, ben 4 5 kişi dilekçe versem dediğim yere vdsl kabin koyarlarmı yoksa boşuna mı uğraşmış olurum,,, teşekkürler.

  1. Bolgede toplam kac abone vardir sizce ? Abone sayisi az ise 4-5 kisi icin VDSL koymak maliyetli olur onun yerine FTTH istemeniz daha iyi olur maaliyeti daha dusuk olacaktir.

 82. merhaba Ahmet bey;
  bizim binamızda fttb sistem var ve acayip ping sorunu vs var iç tesisat kablo değişimi modem değişimi ne yapyıysam düzelmedi en sonunda bağlı olduğum telekom müdürlüğüne gittim müdür ile görüştüm daireme kadar fiber istediğimi belirttim oda bana binadaki cihazı değiştirip kesin olmamakla beraber o şekilde yaparız dedi şimdi benim merek ettiğim fttb den ftth dönüştürmek mümkünmüdür müdür en son bana eğer sen bana bina içi kablolarınız kendiniz değiştirme taahüt ü verirsen bişeyler ayarlamaya çaşışacağım dedi cebanınızı merekla bekliyorum.

  1. Merhaba. Bilgisayariniz tracert google.com komutunu calistirabilir misiniz ? Cikan sonucun resminin linkini yorum olarak buraya ekleyiniz.

 83. Ahmet bey merhabalar. Ümit ben. Yeni taşındığım Beykoz Yalıköy mahallesinde netspeed üzerinden sorgu yaptığımda santrale olan uzaklığım 688 metre ve 28 mbit görülüyor. Bu uzaklıkta bu hız doğrumu? İkincisi daha yakında 300-400 metre gibi T-7A kabini var. Burada port alabilme imkanım var mı? Varsa hızım tahmini ne olur? Fikir verebilirseniz sevinirim.

  1. Merhaba. Gercekten iyi kosullarda 700 metreden 50 megabit de alinir ama hatlardaki yogunluk kablonun gectigi yer kurulan sistemin sagliyi derken bazen 20 megabit bile alamayan musteriler olabiliyor. Netspeed Yapa uzerinden hizmet vermiyor ise size en yakin noktadan TT hizmet verecektir tahminimce. Civarda tanidiginiz var ise hat zayiflama degerlerine ve cikabilecegi max hiz bilgisine bakin. (ADSL mi VDSL mi oldugunu da ogrenin) Sizin degerleriniz de benzer olacaktir eger istisnai bir durum olmaz ise.

 84. Merhabalar;
  Tip 23 erişim kabini hakkında sorum olacaktı.

  Bu görseldekinin aynısından 1 hafta önce bizim evin 30-40 metre arasında uzaklığa yaptılar. Baktım üstünde tip 23 erişim kabini / Türk Telekom yazıyordu. Bu neyin nesidir? Fiber mi geliyor yoksa VDSL desteği mi? Şu an kullandığım telekom 16Mbps yalın ADSL kullanıyorum. Fiber altyapım yok. Ayrıca 1 hafta önce akşamları 18 ila 24 arasında aşırı derecede 250-300-400 pingim vardı Online oyunlarda. 3-4 gündür dediğim saat aralığında pingim hiç yükselmiyor. Acaba altyapı iyileştirmesi mi bu kabin yoksa fiber mi geliyor konumuma ?

  Link görsel: https://hizliresim.com/ynjd77

  1. FTTC vdsl hizmeti geliyor gibi gozukuyor. Apartmaninizda bulunan ankastreye bakin. Uzerindeki `xx SD ` yazan kismi gordugunuz dolap sizin bagli oldugunuz dolaptir.

 85. Şuan oturduğum yerde ADSL altyapı var. 2019’un sonlarına doğru Türk Telekom’u aradım ve Fiber veya VDSL altyapısı için başvurmak istiyorum dedim. Bana oturduğunuz yerde Fiber altyapı çalışmalarımız var tahimini olarak 30 Temmuz 2020 tarihinde bitecek dediler. Ben de eyvallah dedim ve 2019’un sonundan beri bekledim. Ağustos ayında Fibere ne oldu diye tekrar aradım ama bana oturduğunuz bölgede çalışmalarımız yok, gelecekte de bir çalışma planı yok dediler. Dalga geçiyorlar resmen. İşin komik yanı, oturduğum apartmanın 30 metre aşağısında geçen sene yeni bir bina inşa edildi. Ve bu yeni binada Fiber internet kullanıyorlar. Bunu Türk Telekom çalışanına söyledim ama yine sizin bölgenizde çalışma yok dedi. Ne yapmam gerekiyor Fiber veya VDSL altyapı alabilmek için? İlla binayı yıkıp tekrar mı inşa etmek gerekiyor? Oturduğum sokağın çevresinde saha dolabı yok ama yeni inşa edilen binanın çevresinde dikdörtgen şeklinde 3 tane Türk Telekom rögar kapağı var.

  1. Bolgede kentsel donusum var yada ihtimali var ise TT yatirim yapmaktan vazgecmis olabilir. Yandaki binaya FTTH geldiyse, planlari FTTC yerine yeni yapilan binlara zaten hat cekecekler, yeni hatti da fiber cekme kararina varmis olabilirler.

 86. Merhaba bizim bianada 2 yıldır altyapı yoktu ve dün itibari ile mahallenin önünde kazı işlemi bitti hatta zift döküp kapattılar. Binanın içine ankastreye kadar turuncu kablo çekili ve o abkastreden sığınaktaki başka bir kutuya doğru duvarın içünden turıncu kablo devam etmekte . Ankastrenin bağlantıları yapılı değil ama diğer kutuda bağlantıların çoğu yapılı gibi tahminimce ankastre ile o diğer kutunun bağlantısı yapılması kaldı. Bu işlem çok uzun sürer mi ?

  1. Size ya FTTB yada FTTH hizmet gelecek. Buyuk ihtimal FTTH olur.
   Ekipmanin kurulmasi biraz uzun surebilir, FTTH gelirse dairelere kadar fiber kablo cekilecek.
   Hayirli olsun. Islemleriniz tamamlaninca sonucunuzu https://internetharitasi.com/ projemiz uzerinden paylasarak diger kullanicilara da yardimci olabilirsiniz.

 87. Merhaba Ahmet bey;
  Ben izmir’de yaşıyorum ve 10-15 gün içerisinde Trabzon’a, köye yerleşme durumum var. Fiber altyapı var gösteriyor ve bizim evimizin yaklaşık 200 metre altına bir evin altyapısını sorguladığımda 16mpbs fiber desteklendiğini görüyorum. Bana bu interneti direk dikerek ulaştırabilirler mi acaba çünkü altyapı ortalama 2 sene sürüyor. diğer merak ettiğimse, hızda herhangi bir problem yaşar mıyım? Bu tam fiber olmuyor bildiğim kadarıyla. Aydınlatırsanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

  1. Eger binada altyapi bulunmuyor ise telekom belediyenizded izin alarak altyapi cekmebilir. Bu surecein uzunlugu belediyenin izni ve telekomun o siradaki bolgesel projelere olan yogunluga gore degisebilmektedir.

 88. Benim saha dolabına uzaklığım 68 metre gözüküyor zaten hemen karşımızda ama verilebilecek max hız 82 yazıyor saha dolabına 100 m altındaysa 100 mbps alınmıyor muydu

  1. Hattinizin durumuna gore bu sonuclar degismektedir. 82 degeri sizin modemde gordugunuz mu yoksa internet uzerinde online sorgulamada yaptinizda karsiniza cikan sonuc mu ?

 89. Fiber alt yapı icin binada simdiye kadar kullanılan bakır kabloların olduğu yerden yapılmasinı telekom olumsuz konuştu.bina sakinleri dışardan kablo atılmasını duvarların deliesini uygun görmedi ve bu nedenle fiber iletişe geçemedik.Ne yapabiliriz bilgi verirseniz sevinirim ben yönetimdeyim.tşk.ederim

  1. Telekom ekiplerinin fiber kabloyu gecirmesi icin binanizda siz tadilat yapabilirsiniz. Onlarda daha sonra uygun olan bu kanalda hatti cekebilir. Tabi bu tadilati yapmadan once telekom ekiplerine kesin hat cekip cekmeyeceklerini sorun.

 90. Merhaba, öncelikle bunca yıldır bu soruları cevapladığınız için çok teşekkürler. Ben şu an netspeed 35 mbps vdsl paket kullanıyorum ama aldığım hız 17mbps ve sürekli kopuyor. Evimin yanındaki ana caddeden TT Fiber hat geçiyor ama hem evimin müstakil olmasından hem de adresin ana cadde yerine yan caddeye kaydedilmesinden dolayı fiber alamıyorum. Müdürlüğe gidip gidip dilekçe verirsem FTTC veya FTTB bağlantısı olur mu olursa da başka operatörden internet alabilir miyim?

 91. Merhaba, Evimize 20 metre mesafede bir xDSL kabini ve onun 10 metre ötesinde Türk Telekom Fiber yazan küçük bir kabin var. Bu kabinlerden eve gelen bakır hattı fiber hatta çevirebilir miyiz? Toplam çekilmesi gereken mesafe en fazla 40-50 metre. Nereye başvurmamız gerekli? İnternet Haritası üzerinde 10 sokak ötede Fiber (GPON) aldığını söyleyen kullanıcı var.

  1. Sistem cok yakinmis.
   Talebinizi il yada ilce genel mudurlugune iletebilirsiniz.
   Eger projeye uygun ise kaziya gerek yoksa sistem cekilebilir.