Ülkemizde Projesi Beğenilmeyen İlayda, NASA'nın Mars Proje Ekibine Girdi!


Geliştirdiği sistem ile gündeme oturan ve dünyanın en prestijli, popüler fizik yarışmasında birinci olan İlayda Şamilgil, başarılarına hız kesmeden devam ediyor. Bizleri gururlandıran İlayda, şimdi ise NASA’nın Mars Projesi yer alacak.
Bildiğiniz gibi İlayda, sıvılarda ki su miktarının mıknatıs ile ölçülebileceğini gösteren bir proje hazırlamış ve bu projeyi TÜBİTAK’ın yarışmasına sunmuştu. Ancak bu proje TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmanın finaline bile kalamamıştı. Sonrasında ise İlayda, Polonya’da düzenlenen ve 80 ülkenin katıldığı  ”Nobel Fizik Ödülü’ne Doğru İlk Adım” yarışmasına projesiyle girmiş ve yarışmayı birinci olarak bitirmişti. Bu olaydan sonra tüm gözler İlayda’nın üzerine dönmüştü zira  Nobel Fizik Ödülü’ne Doğru İlk Adım prestiji yüksek bir yarışma.
(Buradan saygı değer TÜBİTAK’a selamlar olsun, gençlerimizi dünyaya açıyorlar!)
Şimdi ise İlayda, eğitim gördüğü Cornell Üniversitesi’nde göğsümüzü bir kez daha kabarttı. Üniversitede profesör olan ve NASA’da teknoloji şefi olarak görev alan  Mason Peck’in NASA Mars Projesinde görev alacak olan İlayda, ülkemiz adına yine gurur verici bir işe imza attı.
Dijitaller ailesi olarak İlayda Şamilgil’i tebrik ediyor ve başarılarının devamını umuyoruz. Ek olarak kendisine ülkemiz adına bir ”teşekkürü” de borç biliyoruz. Ülkemizde nice beyinlerin yer aldığını biliyoruz. Üniversitelerimizin bu beyinleri bulması ve desteklemesi ülkemiz açısından son derece önem arz ediyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir