Windows 10 Oyunlarda 30 FPS Sorununun Çözümü


Windows 10 Yıldönümü güncellenmesiyle beraber bazı kullanıcılar oyunlarının 30 FPS de takıldığı yada normalde aldıkları FPS den daha düşük FPS (Frame Per Second / Saniyede Gösterilen Görüntü) aldıklarından bahsediyorlar. Bunun nedeni bazı oyunların windows da bulunan Xbox Oyun DVR özelliği bazı oyun yada uygulamalarda sorun yaratıyor.
Xbox Oyun DVR siz oyun oynarken oyunda ekran görüntüsü almanızı ve isterseniz oyunun videosunu kaydetmeyi sağlıyor.
Xbox DVR Klavye Kısayolları
Yukarıda belirtilen kısayollarla programı kullanabiliyoruz fakat sistemimizde sorun açtığı bu geçici dönemde Xbox ayarlarından kapatarak FPS problemini çözeceğiz.
Başlatan XBOX programını açıyoruz.
Windows XBOX
Xbox açıldıktan sonra solda bulunan ayarlar menüsü seçin.
Xbox Ayarlar
Üst kısımda bulunan sekmelerden Oyun DVR sekmesine gelin ve Oyun DVR kapatın.
Screenshot_4


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

13 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. KARDEŞİM BEN GAME DVR YE İHTİYACIM VAR KAPATAMAM AMA 30 FPS NE YAPABİLİRM

  2. Merhaba benim bir sorunum var dvr kapatmak istiyorum xboxa girince açılmıyor açılıyor gibi oluyor kapanıyor bunun sebebi nedir bi çözümü varmıdır

  3. Kardeşim kapattim ama hala 30 fps sabit ekran kartinda sorun yok gta 5 kaldirir bi çözüm bul allah rizasi için

  4. bende xbox uygulamasındaki Oyun DVR kısmında başka biyere yönlendiriyor regedit falan herşeyi yapdım lütfen yardım edin

    1. Nereye yönlendiriyor, biraz daha detay verebilir misiniz? Eğer ilk defa açıyorsanız uygulamayı üyelik istiyor olabilir? Eğer Windows 10’unuz en güncel sürümdeyse Oyun DVR seçeneğinin yeni bir yere taşındı. Ayarlar/Oyun seçeneğinde Oyun DVR sekmesi bulunuyor. Oradan da kapatabilirsiniz.

  5. ya ayarlar oyun oyun dvr gıdıorum hiç bişey yazmıor boş sayfa ne yapmam gerek lütfen allah rızası için yardım edin??

    1. bilgisayarınızda CMD yönetici olarak açın ve sfc /scannow komutunu kullanın. Komut tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatıp tekrardan xbox uygulamasından dvr ayarlarına girmeyi deneyin.