Windows 10'da Xbox uygulamasıyla oyun videosu kaydetme


Windows 10 hayatımıza birçok yeni özellikle birlikte girdi. En iyi özelliklerinden birisi ise şüphesiz geliştirilmiş Xbox uygulaması. Xbox uygulamasını oyun videoları kaydetme, düzenleme hatta stream için bile kullanabilirsiniz. Bu yazıda Windows 10 ile birlikte gelen Xbox uygulamasıyla nasıl oyun videosu kaydedileceğini anlatacağım.
Öncelikle Xbox uygulamasını açıyoruz (Windows 10 ile yüklü geliyor) eğer giriş yapmadıysak Microsoft hesabımızla giriş yapıyoruz. Sonrasında Ayarlar sekmesini açıp aşağıdaki gibi “Oyun DVR kullanırken oyun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydet” seçeneğini açık konumuna getiriyoruz. Bu ekranda kısayol atamalarının yanı sıra video kalitesi, ses kalitesi gibi birçok ayarı değiştirebiliyorsunuz.
xbox
Bu özellikleri ayarladıktan sonra oyunumuzu açıyoruz. Oyun açıldıktan sonra Oyun DVR otomatikman devreye giriyor. Eğer girmezse Xbox uygulamsına giriş yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Oyun esnasında Windows tuşu + G (ya da hangi kısayolu atadıysanız) basarak oyun içinde oyun çubuğunu açabilir ve kayda başlayabilirsiniz. Ya da seçeneklerde gördüğünüz gibi direkt olarak kayda başlayabilir hatta isterseniz kaydınızı zamanlayabilirsiniz.
oyun çubuğu7
 
Kaydı durduktan sonra Xbox uygulamasındaki OyunDVR sekmesinde aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kırpma ya da paylaşma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer video üzerinde başka bir programla oynama yapmak istiyorsanız “Klasörü aç” kısmından videoya ulaşıp istediğiniz programla düzenlemesini yapabilirsiniz.
oyundvr
 
İşte Windows 10’un getirdiği Xbox uygulamasıyla oyun videosu kaydetmek bu kadar basit. Bir Xbox’a sahip olmanıza bile gerek yok ve ücretsiz. İyi eğlenceler !


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir