Ülkemizde Drone ve İHA'lar Kayıt Altına Alınacak


Drone ve küçük İHA‘ların yaygınlaşması paralel biçimde sivil havacılığında yaygınlaşmasına ve son tüketiciye inmesine neden oldu. Bu konuda ABD, Dronların kayıt altına alınması kararını almıştı zira bu araçlar kötü emellere de alet edilebiliyor. Aynı şekilde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’de(SHGM) benzer bir genelgeye imza attı.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgeye göre ağırlığı 25kg ve altı Drone ve İHA’larda zorunlu kayıt işlemi gerekecek. Ağırlığı 25kg üzerinde olan Drone ve İHA’larda ise kayıt işlemine ek olarak birde tescil işlemi yapılacak. Zaten bu ürünler genelde profesyonel amaçlar için kullanılıyor. Ancak hangi ağırlıktaki ürünlerde kayıt işleminin gerekmediği açıklanmamış durumda.
drone01 (1)
Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonuyla işbirliğine gideceklerini ve amatör uçuşları destekleyeceklerini belirten SHGM, kayıtsız uçuşlarda cezai işlemlerin uygulanacağını ve ürüne el konulacağını söylüyor. Kayıtlı ürünlerin ise kendine ait bir kimlik numarası olacak ve gerektiğinde bu bilgiler güvenlik birimleri ile paylaşılacak.
Ülkemizde 25kg altı yaklaşık 4 bin Drone ve İHA bulunmakta. Bazıları bunları kullanarak izinsiz alanlara giriyor veya kişilerin haklarını ihlal ediyor. Genelgenin tüm detayları önümüzdeki dönemlerde açıklanacak ve tüm detaylar belli olacak. Ek olarak ülkemizin gelişen Drone ve İHA pazarına hızlı bir şekilde yasa tasarlaması son derece güzel bir şey.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir