TÜBİTAK Fotovoltaik Güneş Paneli Geliştirdi!


Yenilenebilir enerjiler arasında güneş enerjisi en başlarda yer alıyor. Bildiğiniz gibi TÜBİTAK, güneş panelleri geliştirme konusunda girişimlere başlamıştı ve ilk meyvesi geldi. Fotovoltaik güneş paneli geliştiren TÜBİTAK, panelin verimlilik düzeyini %16.5 olarak açıkladı.
1_23
Fotovoltaik sistemler ışığı doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren bir teknoloji türüdür. Fotovoltaik güneş panellerinin üretiminde cam, güneş hücresi, şerit tel, ara polimer paftalar, arka pafta, alüminyum çerçeve ve bağlantı kutusu gibi pek çok malzeme kullanılır ve bu malzemelerin kalitesi üst seviye seçilir. Zira malzemelerin kalitesi ve doğru optimize edilmesi güneş panelinin verimliliğini doğrudan etkiler. Bu bağlamda TÜBİTAK MAM ile Schmid – Pekintaş Enerji A.Ş. tarafından yürütülen çalışmalarda %16.5 enerji verimliliği sağlayan güneş paneli geliştirildi. İlerleyen süreçte hedeflerin daha düşük maliyetli ve daha yüksek verimlilikli paneller olduğu açıklandı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir