Yapay Zeka, Alzheimer Hastalığını 10 Yıl Önceden Tespit Edebiliyor! | Dijitaller

Yapay Zeka, Alzheimer Hastalığını 10 Yıl Önceden Tespit Edebiliyor!


Head x-ray, brain in MRI

Erken teşhis çok ama çok önemlidir.

Doğru kullanıldığında çağımızı ve geleceğimizi şekillendireceğine inandığım Yapay Zeka, tıp alanında insanlığa çok büyük bir fayda sağlayabilir. Hatta Alzheimer hastalığı için fayda sağlamaya başladı bile.

Alzheimer hastalığının erken teşhisi için bir kısım araştırmacılar kan ve beiyn omurilik sıvısı testlerine odaklanırken bazıları ise erken teşhis için ek araçlar kullanmaya ve geliştirmeye çalışıyor. Bununla birlikte İtalya’da ki Bari Üniversitesi’nden Nicola Amoroso ve Marianna La Rocca önderliğindeki ekip cevabın yapay zekada yattığına inanıyor. Ekip, alzheimer hastalığının neden olduğu beyindeki yapısal değişiklikleri anlamak için yapay zeka destekli makine öğrenme algoritması geliştirdi.

Araştırmacı ekip, oluşturdukları yapay zeka algoritmasının, alzheimer  hastalığını uzaman doktorlara göre daha iyi tespit edeceğine inanıyor. Ayrıca alzheimer hastalığını 10 yıl önceden erken teşhis ile saptayabileceğinin altını çiziyorlar.

Ekip, yapay zekayı eğitmek için 29’u sağlıklı, 38’i alzheimer hastası olan bireyler üzerinde 67 MRI taraması yapıldı. Tarama sonucunda elde edilen veriler küçük bölgelere ayrıltılarak yazpay zekanın nöronal bağlantıları analiz etmesi sağlandı.

Eğtim sonrasında yapay zeka güçlü bir teste tabi tutuldu. 48’i alzheimer hastası, 48’i ise hafif bilişsel bozukluk şikayeti olan bireyler toplamda 184 adet beyin taramasından geçirildi. Yapay zekanın bulguları heyecan verici. Yapay zeka, alzheimer hastalarını %86 oranında tespit ederken hafif bilişsel bozukluğa sahip hastaları ise %82 oranında doğru tespit etti. Bu arada hafif bilişsel bozukluk yaşayan hastaların büyük bir kısmının zamanla alzheimer’a döndüğünü beliretlim.

Fakat tüm bu güzel şeylerin yanında yanında yapay zekanın tıp alanında kullanılması şimdilik mümkün değil zira az sayıda denek üzerinde esasında görece büyük yanılma payının daha fazla hasta üzerinde artacağını düşündüğümüzde henüz yapay zekanın hazır olmadığını görüyoruz.

Bunlara ek olarak alzheimer hastalığınınn henüz bir tedavisi yok. Ancak yapay zeka ile 10 yıl önceden tespit edilirse ilerleyişi ciddi oranda yavaşlatılabilir. Özellikle yaşlılarda görünen bu bunama hastalığı son yıllarda artış göstermekte.

#Kaynak; Engadget New Scientist

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zeka, Alzheimer Hastalığını 10 Yıl Önceden Tespit Edebiliyor!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz