AMD Ryzen Mobile APU Performans Testleri Ortaya Çıktı, Yüzde 90'a Varan Artış!


Çok güzel

AMD’nin yaklaşmakta olan Raven Ridge APU‘ları için benchmark-performans- testleri ortaya çıkmaya başladı. Raven Ridge APU’sunun içerisinde Zen CPU ile birlikte Vega GPU çekirdekleri yer alacak. APU’ların önümüzdeki birkaç ay içerisinde çıkması bekleniyor.
Mart ayında firma, masaüstü için yeni nesil Zen CPU mimarisini duyurmuş ve Ryzen adı altında piyasaya girmişti. Oldukça iyi bir başarı ve performans sunan işlemciler şimdi mobil tarafta geçen ay piyasaya sürülen Vega grafik mimarisiyle birlikte APU’larda bir araya gelecek. AMD’nin bir önceki APU ailesi olan Bristol Ridge, 28nm işlem sürecinde bantlardan geçiyordu, Ryzen Mobile APU ailesi ise 14nm sürecinde işlenecek. Bu bile tek başına önemli ölçüde performans artışı ve enerji verimliliği getirecek.

Sızan benchmark testine baktığımızda ise orta seviyede boy gösterecek olan Ryzen 5 2500U yongasını görüyoruz. 4 çekirdek ve 8 izlek birimden oluşan bu APU, üst seviye APU’lar için heyecan duymamıza neden oluyor. AMD, Raven Ridge’i Mayıs ayında resmi hale getirmiş ve Ryzen Mobile’in önceki nesle oranla %50 daha iyi CPU performansı ve %40 daha iyi GPU performansı sağlayacağını duyurmuştu.

Sızdırılmış performans sonuçlarına dayanarak, AMD’nin bu aştığını görmekteyiz. Ryzen 5 2500U Geekbench 4 testinin çok çekirdekli bölümünde 9723 puan ve aynı testin tek çekirdekli bölümünden 3625 puan kazanmış durumda. AMD’nin en hızlı mobil Bristol Ridge A12 9800B yongası ise, testin çok çekirdekli bölümünde yaklaşık yarı puanını ve testin tek çekirdekli bölümünde ise 1300 puan daha az sonuç aldı.
Bu, çok iş parçacıklı iş yüklerinde %90’lık bir iyileşme ve tek iş parçacıklı performansda %56’lık bir iyileşme anlamına gelmekte. Bu rakamlar, AMD’nin daha önce Mayıs ayında Ryzen mobilinin ilk paylaşılan detaylarında bahsedilen vaatlerin çok üzerinde.
#Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir