Yapay Zeka Gerçeğinden Ayırtılması İmkansız Sahte Obama Videosu Yaptı


Montaj

Washington Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği yeni bir yapay zeka, insanların konuşmalarından ve ağız hareketlerinden yola çıkarak onlara ait olmayan videolar oluşturabiliyor. Şimdi, sesleri tekrar eden ve bunu kusursuz bir şekilde yapan çözümler mevcut fakat Washington Üniversitesi bunu çok daha ileri götürerek işi korkunç bir boyuta taşımış.
Geliştirilen yapay zeka, derin öğrenme sayesinde kişilerin ağız hareketlerini ezberliyor, seslerini klonluyor ve ortaya anlaşılması neredeyse imkansız videolar çıkartıyor. Ekip, bir deneme için ABD’nin eski başkanı Barrack Obama‘yı kullanmış. Tam 17 saat boyunca Obama’nın videolarının izletildiği yapay zeka, ağız hareketlerini ve sesini alarak çok farklı bir video oluşturdu. 
Esasında bu oldukça ürkünç bir şey. Size ait olmayan bir konuşmanın haberlere çıktığını düşünsenize… Ancak, elbette yapay zekanın yaptığı video kusursuz değil. Dikkatle izlenirse Obama’nın ağız hareketlerindeki bulanıklık ve zaman zaman oluşan titreme gözlemlenebilir.
Ancak bir iyi haber. Bu teknoloji bunun için kullanılmayacak. Araştırmacılar, yapay zekayı Skype gibi video görüşme platformlarında kullanmayı planlıyor. Bildiğiniz gibi görüntülü görüşmelerde bağlantı problemleri olabiliyor ve taraflar konuşmaları anlayamıyor. YZ sayesinde sesler ve ağız hareketleri taklit edilecek ve dolayısıyla konuşma esnasında bir sorun olup olmadığı anlaşılmayacak.
Kaynak; 1 ve


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir