Yeni iPhone 7S ile Gelmesini Beklediğimiz 5 Yenilik


iPhone 7 her ne kadar yeni sayılabilecek bir telefon olsa da herkes hemen gözlerini 7S ile ne gelecek diye merak etmeye başladı. Hatta bazı söylentiler de bizlere mantıklı gelmiyor değil. Ben de bu söylentilerden ve biraz da kendi tecrübelerimden yola çıkarak yeni iPhone modeli olan 7S veya 8 için ne gibi yenilikler gelebilir diye bir yazı toparlamak istedim. Aslında bu yazıya olması gerekenler gözüyle de bakabilirsiniz. Sizler de kendi beklentilerinizi yorum olarak paylaşırsanız bizleri mutlu edersiniz 🙂

1-Yeni A11 Çipi

Başlığı okuyunca bunu mu tahmin edebildiniz diye söylemişsinizdir belki de içinizden. Ben de okusam öyle söylerdim ancak bildiğiniz gibi S serisi iPhonelar performansları ile göz önüne çıkıyor. Burada ki performans farkının ise grafik tarafında %70 ve işlemci kısmında %50 artmasını bekliyorum. Tabi daha fazla olursa da fena olmaz 🙂
Bununla birlikte Apple’ın A10 çipinin firması olan TSMC bu yıl 10nm lik üretime geçti ve yeni A11 çipinde kullanılmaması için hiç bir sebep yok. Bu da bizlere daha az pil tüketimi ve daha az ısınma olarak dönecektir. Çekirdek kısmında ise ben bir artış beklemiyorum şahsen. Bir Apple klasiği olarak çekirdeklerin tekil hızlarını arttırarak yoluna devam edecektir.

2- Yeni Bir Renk

Bildiğiniz gibi bu zamana kadar serilerinde pek fazla tasarım değişikliği olmuyordu ancak ya ufak tasarım detayında ya da renk tarafında değişiklik oluyordu. Ben bu yıl için oyumu renk tarafına kullanıyorum. Bildiğiniz gibi limited edition muamelesi yapılan bir Jet Black renkli iPhone var. İnternette bulunan çoğu tahmine göre bu siyah rengin yanına beyaz bir iPhone bekliyorum. Hatta isim tahmini de yapabiliriz. Pearl White diyorum ben yani İnci Beyazı. Sizler de isim tahminlerinizi yorumda belirtirseniz çok seviniriz.

3- Kablosuz Şarj

Android tarafında çoğu cihazın desteklemesi ve bir çok yerde artık kablosuz şarj çözümlerine yer verilmesi artık teknolojinin ilerlemesi için Apple’ı beklediğinin göstergesi adeta. Örneğin BMW gibi bir araba alıyorsunuz, mesela yeni 5 serisi, aracınızda kablosuz şarj desteği var ancak siz kullanamıyorsunuz. Veya başka marka olsun fark etmez. Ancak kablosuz şarj konusunda bir gelişme olması gerektiği açık.
Bununla beraber bu fikrimi savunmada bir de Apple’ın S serisi ile ufak bir yeni özellik duyurması da var. Mesela 4S -> Siri, 5S -> parmak izi okuyucu, 6S -> ForceTouch ve 7S-> ?
 

4-OLED Ekran

iPhone yıllardan beridir IPS ekran teknolojisini kullanmakta ancak Apple Watch modellerinde OLED kullanmaya başladı. Yeni iPhone modeli olarak beklediğimiz iPhone 7s ile birlikte OLED ekranın nimetlerinden faydalanarak tasarımdaki kenar kıvrımlarının içini ekranla doldurabilir. (Biraz galaxy s7 edge özentisi gibi olur ama güzel olur sonuçta)
 

5-Kamera Özelliklerinde İyileşme

Kamerada iyileşme kaçınılmaz bir şey olsa da mesele ne gibi değişikliklerin olacağını bilmek. Ben tahminlerimi direkt yazayım. Şimdi bir kere ben şahsen MegaPixel konusunda artış beklemiyorum. Ancak 7 Plus modelinde kullanılan çift kamera iPhone 7S ve 7S Plus modellerinin ikisinde de kullanılacaktır. Bununla birlikte klasik lens iyileştirmeleri olacaktır.
Bir de bildiğiniz gibi Apple çift lens özelliğini baz alarak bizlere bir küçük oyuncak vermişti. ‘portrait mode’. Bunun gelişeceği ve çift lens ile de Plus olamayan 7S e de geleceğini düşünüyorum.

Biraz erken tahmin de olsa ben bunları bekliyorum (şöyle kenarda dursun).  Siz ne düşünüyorsunuz tutar mı dersiniz?
Yazıdan sonra Tim Cook (temsili) :


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir