Intel'in AMD GPU'lu İşlemcisinden İlk Resmi Bilgiler Geldi


Voltran

Geçtiğimiz dönemde beklenmedik bir gelişme yaşanmış ve Intel, AMD ile yeni nesil işlemcilerinde bir ortaklığa gittiğini duyurumuş, AMD’de bunu onaylamıştı. Ortaklıktan ortaya çıkan ve Intel Kaby Lake-G adı altında boy gösterecek işlemciler üst seviye dizüstü bilgisayarları hedefleyecek.
Adından da anlaşıldığı üzere Intel Kaby Lake-G işlemciler Kaby Lake mimarisini kullanmakta, en yeni Coffee Lake’i değil. Aylar önce çıkan sızıntılar ise bir süre önce Intel tarafından resmen doğrulandı. Bahsi geçen işlemcide AMD RX Vega grafik çekirdeği, HBM2 bellek ve Intel işlemci yer alacak. Intel tarafından resmen listelenen model ise Core 8000 serisi içerisinde yer alan Core i7-8809G oldu.
Kaby Lake-G serisi, EMIB (Embedded Multi-Die inter-connect bridge) olarak bilinen yeni arabirimiyle Intel’in en güncel çoklu kalıp paketleme teknolojisini kullanan yeni bir ailenin adı. Ürün, Kaby Lake mimarisini temel alan 4 çekirdekli, 8 izlekli bir CPU paketlemesi olarak karşımıza çıkarken, ürün 14nm+ işlem süreciyle bantlardan geçmekte. İşlemci 3.1 GHz hızında çalışıyor, ancak şu anda bunun taban mı yoksa boost hızı mı olduğunu teyit edemiyoruz. GPU ile ilgili olarak çip üzerinde, AMD Radeon RX Vega M GH grafik kartı ve ayrıca işlemcinin kendisine entegre Intel HD grafik 630‘u (iGPU) bulunacak.
İşlemci 8 MB L3 önbellek kullanacak ve 100 W TDP tasarımıyla paketlenecek. Bu paket gücü, daha önce gördüğümüz 65W’tan daha yüksek. Bunda elbette, RX Vega GPU’sunun etkisi oldukça büyük. Bellek desteğine gelince, çip 2400 MHz‘de (Doğal) çift kanal DDR4 bellekleri desteklerken, GPU, 4 GB‘a kadar VRAM’a sahip olacak bir HBM2 paketi vasıtasıyla yüksek bant genişliği sağlıyor. Bu, saat hızlarına bağlı olarak, 256 GB/s bant genişliği anlamına geliyor.

Kaby Lake-G serisinin diğer varyantları arasında (Videocardz sağolsun) şunlar bulunuyor:

  • Intel Core i7-8809G CPU (Intel tarafından onaylandı)
  • Intel Core i7-8705G CPU
  • Intel Core i7-8706G CPU

Diğer iki işlemci hakkında elimizde net bilgiler olmasa da Core i7 8809G’den sadece çekirdek saat hızları ve TDP bazında bir farkları olmasını bekliyoruz. İsimlendirmeden anlaşılacağı gibi frekans hızları sırasıyla yüksekten düşüğe doğru Core i7 8809G -Core i7 8706G  ve Core i7 8705G şeklinde olacaktır. RX Vega M GH grafik çekirdeğinin ise 24 işlem kümesi içerisinde 1536 akış işlemcisi yer alması bekleniyor.
Şimdilik Kaby Lake-G serisinin piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı konusunda bir bilgi yok ancak tüm detaylar Intel’in CES 2018 etkinliğinde muhtemelen netleşecektir.
#Kaynak; WccftechVideocardz


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir