İptal Olmuş Uçak Seferi Nasıl Ertelenir? / Para İadesi Alınır?


Merhabalar dijitaller.com dan hepinize bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak haberlerle dolu günler diliyorum. Ancak konu seyahat olunca kar, ana haberlerin tanımı ile, beyaz çileye dönüşüyor. Herkese kazasız belasız seyahat dileğimizi de ileterek konuma giriş yapayım. Bu arada ben Türk Hava Yolları’nı baz alarak anlatıyorum.
Ben de il dışında okuyan bir kişi olarak evime ulaşmak için Türk Hava Yollarından uçak bileti aldım. Ancak ne şanssızlıktır ki benim uçak seferimin iptal olduğuna dair bir mesaj ve mail aldım.

Benim de İstanbul’a gitmem gerektiği için bir gün sonraya ertelemek istedim hemen. Ben biletimi resmi THY internet sitesi üzerinden aldığım için çağrı merkezi ile halletmem gerekiyordu. Eğer bir acenteden aldıysanız gidip acente ile konuşmanız gerekmekte. Ben de 444 0 849 numaralı telefon ile firmayı aradım. Bir çok menüye girip çıktım ve 15 dk boyunca bir türlü bulamadım ama sonra başarmıştım tabi ki bir aşama dışında. Yoğunluk.

Nasıl Biletimi Erteletebilirim?

Öncelikle biletinizi çağrı merkezi üzerinden veya internet sitesi üzerinden aldığınızı var sayıyorum. Zaten aksi halde aldığınız yerle görüşmeniz yeterli olacaktır.

  1. 444 0 849 THY çağrı merkezini arıyoruz.
  2. Biraz bekliyor ve “uçuşunuzun güncel durumunu öğrenmek…” gibi kısma girmemek bizim püf noktamız.
  3. ‘3’ e basarak bizi müşteri temsilcisine bağlamasını sağlıyoruz. Sıra ben aradığımda 276 civarıydı ve yaklaşık 35 dk da bana geldi. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra da biletinizin iptal olduğuna dair mail geldiğini söylüyorsunuz.
  4. Sizden 235 ile başlayan bilet numaranızı isteyecektir. Ancak mesajda sadece rezervasyon numarası bulunuyor. Bilet numaramızı öğrenmek için buradan rezervasyon kodunuzu ve soyadınızı girerek e-bilet numaranızı öğrenebilirsiniz.
  5. Bundan sonra ise işlem kolay siz hangi güne aldırmak istediğinizi söylüyorsunuz onlar da yer varsa biletinizi direkt olarak değiştiriyor.
  6. Mail olarak ve mesaj olarak yeni bilet numaranız geliyor böylece artık yeni uçuş tarihiniz olmuş oluyor.

Soru: Peki yine iptal olursa?
Cevap: Yine aynı şekilde işlemleri yaparak bu sorunu halledebilirsiniz.
Soru: Mesaj gelmedi iptal olup olmadığını nasıl öğreneceğim?
Cevap: THY internet sitesinden veya 444 0 849 numarasını arayarak “uçuşunuzun güncel durumunu öğrenmek…” dediği kısıma yani 0’a basarak oradaki uçuş durumu menüsüne girebilirsiniz.

Nasıl Para İadesi Alabilirim?

Eğer para iadesi isterseniz burada önemli konu nasıl biletinizi aldığınız.

  1. Kredi kartı veya banka kartıyla almışsanız, 2 yıl içerisinde üstteki kısımda ki aşamaları takip ederek biletinizin para iadesini alabileceğiniz söylenmekte. Ancak 2 yılı beklememek daha iyi olur gibi görünüyor.
  2. Uçuş Milleriniz ile almışsanız, 1 numarada anlattıklarım geçerli ancak bu sefer 1 yıl içinde iade istemeniz gerekmekte

Bu yazıda ben başımdan geçenlerle yaklaşık 1 saatten fazla uğraştım ve o kadar sırada bekleyip yanlış menüdesiniz demelerinden korktum. Sizler bu adımları takip ederek sıkıntısız erteleme ve iade yapabilirsiniz. Kış günlerinde her okurumuza kazasız belasız seyahatlerini gerçekleştirmelerini diler, iyi yolculuklar dileriz 🙂


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir