Yeni MacBook hakkında söylenmeyenler


Apple’ın dün yaptığı etkinlikte belki de en dikkat çeken şey yeni MacBook oldu. “Air” ya da “Pro” ailesine dahil olmayan bu cihaz inanılmaz ince tasarımı, yüksek çözünürlüklü retina ekranı, çok yönlü tek USB-C girişi ile dikkat çekiyor. Apple bu özelliklerini ballandıra ballandıra anlatırken bazı kullanıcılar için önemli olan ufak tefek özelliklerden hiç bahsetmedi. Gelin onlara bir göz atalım.

  • Düşük çözünürlüklü FaceTime kamerası

Apple’ın şuanda piyasadaki tüm Mac’leri 720p FaceTime kamerasına sahip ancak yeni MacBook ile birlikte bu durum biraz değişiyor. Apple yeni MacBook’ların FaceTime kamerasının çözünürlüğünü düşürerek 480p yapmış. Bu değer iPhone 4’ün FaceTime kamera çözünürlüğüne eş değer.
neacbook-facetime-camera

  • Daha iyi stereo hoparlörler

Yeni MacBook’lar tıpkı MacBook Air’dekiler de olduğu gibi stereo hoparlörlere sahip. Ancak Apple’ın sunumundan sonra yeni MacBook’u deneme fırsatında bulunan editörler Apple’ın hoparlörleri farklı konumlandırdığını ve MacBook Air’e göre çok daha kaliteli ve yüksek bir ses aldıkları belirttiler.
new-macbook-speakers

  • MagSafe artık yok

Belki de birçok Apple kullanıcısı üzen haber bu oldu. Apple’ın USB-C portunu getirmesi o çok sevilen mıknatıslı şarj girişinin yok oluşuna sebep oldu. Apple MagSafe’i diğer MacBook modellerinden de kaldıracak mı merak konusu. Ya da soruyu başka bir şekilde soralım : Apple USB-C’yi diğer modellerine getirecek mi ?
Key Speakers At Apple's Worldwide Developer Conference

  • Muhtemelen bir aparata ihtiyacınız olacak

USB type C girişinin gelmesi kullanım alışkanlıklarını bir hayli değiştirecek gibi görünüyor, zaten Apple zaman zaman yaptığı bu hamlelerle ünlüdür. Apple’ın gelecek gördüğü bu tek portlu giriş alışma aşamasında bazı kullanıcıları zor durumda bırakabilir. Bunun için Apple’ın bir çözümü var. Aşağıda gördüğünüz USB-C uyumlu aparat size ekstra HDMI, USB 3.0 ve ek bir USB-C portu sağlıyor. Cihazın fiyatı ise 249 TL. Zamanla üçüncü parti üreticiler daha ucuz çözümleri bizler için üretecektir.
apple-hdmi-usb-type-c-

  • Parlak Apple logosuna veda

Şuana kadar ki tüm MacBook’ların arkasında boy gösteren o ünlü parlak Apple logosu yeni MacBook’larla birlikte artık parlamayacak. MacBook ile özdeşleşen bu özelliğin olmayışı da eski model MacBook kullanıcılarını üzen haberlerden. Logonun parlamayışı cihazı tıpkı iPad’lerde olduğu gibi gösteriyor. Parlak logoyu özleyeceğiz 🙁
Ascani_MacBook
Yeni MacBook’ların teknik özelliklerini ve daha fazlasını merak ediyorsanız sizi şuraya alalım.
Kaynak : Mashable


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.