Yerli Otomobil Seri Üretime Geçiyor


Geliştirilmesi ve hayali 1994 yıllarına kadar dayanan Sazan S56 otomobili aslında ilginç ve büyük bir hikayeye sahip.  Kaan Onuk 1994’te ilk Sazan otomobilin tasarımlarını çizerek hayalini gerçekleştirmeye çalışmıştır ancak 2 yıl sonra trafik kazasında hayatını kaybeden Kaan hayalini gerçekleştiremeden göçüp gitmiştir. Ardından projeyi ve tasarımı babası Dr. Ekber Onuk devir alıp günümüze kadar projeyi geliştirmeye devam etti.

Sazan S56
Sazan S56

2009 yılında ilk kez araç görücüye çıkmış ve beğenilmişti. Araç yine geliştirilmeye devam edilip bu yılın Mayıs ayında proje noktalanmış ve nihai sürüme kavuşulmuş. Seri üretim için Dr. Ekber Onuk Ford ile anlaşmaya varmış durumda. Ford araca motor takarak seri üretime geçirecek ABD ve Türkiye pazarına sunacak. Araçta Ford Ecobust motoru yer alırken Türkiye sürümünde 182 beygir gücünde 1600 cc’lik motor versiyonu kullanılacak ve 30 adet üretilecek. Amerika versiyonu ise 255 beygirlik  2252 cc‘lik versiyonu kullanacak ve 20 adet üretilecek.
Ayrıca OnukCars sadece Sazan S56 modelini üretmedi. Bu aracın yanında S56/G, spor S56 LM ve Elektrikli E S56 modelleri üretildi ancak bunlar seri üretime geçmiş değil.  Araçlar farklı markları andırsa da çoğu modelden önce tasarlanmaya başlaması ile dikkat çekiyor. Yerli otomobil üretimi için önemli adımlar bunlar ve destek görmeleri gerekmekte. Aşağıdan diğer modellerin galerisine göz atabilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.