1.4 Milyar Şifre Darkweb'de Sızdırıldı! | Dijitaller

1.4 Milyar Şifre Darkweb’de Sızdırıldı!


Şifre = 12345

Geçtiğimiz günlerde güvenlik araştırmacıları Darkweb‘de yığın halinde toplanmış ve yaklaşık 1.4 milyar şifre bilgisi içeren bir dosyanın varlığını keşfetti. 4iQ güvenlik araştırmacıları paylaşılan bu şifrelerin tamamının yeni çalınmadığını önceki ihlalerin toplamıyla oluşturulduğuna dikkat çekiyor.

Fakat bu 41 GB‘lık dosya içerisinde yer alan ve geçmiş dönemlerde ortalığa saçılan şifreler ile birlikte e-posta bilgileri de bulunuyor. Bazı kullanıcılar halen daha eski şifre ve e-posta’larını kullandığı için tehdit halen varlığını sürdürüyor. Dosya içerisinde yer alan bilgiler LinkedIn, Netflix, Last.FM, MySpace, Zoosk, YouPorn, Minecraft ve Runescape gibi servisleri kullanan kullanıcılara ait. Eğer bu servislerden bir hizmet alıyorsanız şifrenizi yenilemenin sizin için iyi olacaktır.

Dosyayı paylaşan kişinin henüz kimliği tespit edilmiş değil. Ancak bu şifre bilgilerini düzenlemek için zaman harcadığı belli zira bilgiler alfabetik olarak sıralanmış. Dosyayı yükleyen kişi, bu derlemesi ve bilgileri düz metin haline getirmesi karşılığında ise Bitcoin cüzdan bilgilerinin detayını da dosya içerisine eklemiş.

Tekrardan hatırlatalım. Şifrenizi ardışık rakamlar veya sadece rakamlardan oluşacak şekilde belirlemeyin. Ya da sizi ”Güçlü Şifre Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?” rehberimize alalım.

#Kaynak; WccftechTechradar

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.4 Milyar Şifre Darkweb’de Sızdırıldı!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz