AMD, Intel'den Büyük Bir İşlemci Pazar Payı Kaptı!


Kırmızılı takım yükseliyor

AMD ve Intel arasındaki rekabet son 1-2 yılda oldukça sert bir hal almış durumda. AMD özellikle Zen mimarisi ile birlikte rakibini köşeye doğru sıkıştırmaya başlamış durumda. Ve bunu, pazar payı sonuçlarına baktığımızda görebiliyoruz. Yılın ikinci çeyreğinde AMD’nin Intel’den şimdiye kadar kaptığı en büyük pay ile karşı karşıyayız; %10,4… Tek çeyrekte.
Veriler, PassMark’ın 3 aylık pazar raporunun üzerine şekilleniyor. Ancak belirtmek gerekir ki, PassMark, bu grafiği-verileri elde ederken satılan işlemcileri değil, sistemlerde kullanılan ve bechmark gönderilen sistemleri temel alıyor. Ayrıca veriler, konsolları veya Windows dışındaki işletim sistemlerinde kullanılan işlemcileri de kapsamamakta.
Her neyse, AMD şuan %31’lik bir pazar payına sahip , Intel ise %69’a gerilemiş durumda.. Bu rakam firmanın son 10 yılda ulaştığı en büyük pazar payı anlamına geliyor. Öte yandan, AMD önceki çeyrekte %20,6 olan pazar payını sadece bir çeyrekte %10,4 arttırarak rekor kırmış durumda.
Öte yandan çeyrek bazda %53 büyümeye imza atan AMD’de yükselişin devam etmesini bekliyoruz. Zira Zen işlemciler mobil tarafta boy göstermeye başlayacak bununla birlikte uygun fiyatlı Ryzen 3 ailesi de yakında piyasada olacak. Bunlar firmaya ivme katabilir.
Kaynak; PassMark Wccftech
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir