AMD ve Intel Savaşları Yeniden Başladı, Koltuklar Sallanıyor


İşlemci sektöründe Intel uzunca bir süredir zirvedeki koltuğun sahibi konumunda ki kısa sürede koltuğun el değiştirmesi de zor görünüyor ancak rekabet işleri zora sokabilir zira AMD, Zen mimarili Summit Ridge işlemcileri ile bir hayli iddialı bir şekilde geliyor.
Gelen haberlere göre Intel, Kaby Lake ailesinin çıkış tarihini yılın sonuna erteledi. 14nm sürecinde üretilecek Kaby Lake ailesinin ertelenmesinde aslında teknik bir aksaklık söz konusu değil. Zira 14nm AMD Zen mimarili işlemcilerini yılın sonunda piyasaya sürecek be oldukça büyük beklentiler var. Intel’de AMD’nin bu dönemde ciddi bir sıçrayış yapmasını istemediğinden Kaby Lake ailesini erteleme kararı almış durumda.
Kaby Lake‘in küçük hacimli üretimleri Haziran ayında başlarken yılın son çeyreğinde seri üretime geçilecek. Kaby Lake ailesi ile birlikte Intel kanadında Z270 ve H270 yongalı anakartlarda piyasaya sürülecek. 2016 ve 2017 yılı sanırsam AMD’nin silkelenip kendine geleceği bir yıl olacak. Rekabetin 5-6 yıl sonra tekrar gelecek olması tüketiciyi mutlu edecek gibi görünüyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir