Anlatmak Zor; Falcon Heavy Test Uçuşu, SpaceX ve Canlı Yayın Tekrarı


Daha ne olabilir

Bugün tarihi bir ana canlı canlı tanık oldum. Evet buna evimde 16 Mbps diye aldığım ancak 8 Mbps görebildiğim internetim sayesinde tanık olabildim ancak bu bile tüylerimi diken diken etmeye yetti.
Bu yazımda size içimden gelenleri anlatacağım, bir kişinin milyonlara nasıl ilham verebileceğinden bahsedeceğim. Ve bolca da bilgi veririm, boşuna okumamış olursunuz.
SpaceX‘den başlamak istiyorum. Elon Musk önderliğinde daha 2002 yılında kurulan bu uzay şirketi kendisinden beklenmeyenleri yapmaya devam ediyor. Sadece 16 yıllık bir şirket olmalarına rağmen belkide şuan Dünya’nın en büyük uzay kuruluşu olabilir, açıkçası ben öyle düşünüyorum. SpaceX’in kuruluş amacı uzaya fırlatılan roketlerin fırlatma maliyetlerini düşürmek ve aynı zamanda bu roketleri bir şekilde tekrar kullanmak. Falcon 9 roketleri ile bunların hepsi başarıldı. Maliyetler inanılmaz derecede düşürüldü ve roketler görev sonrası tekrardan gerisin geriye Dünya’ya indirildi.

Peki daha ne olabilirdi?

Camera views from inside the payload fairing #FalconHeavy

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on


Falcon Heavy oldu. Teorik açıdan 3 tane Falcon 9 roketinin birleşiminden oluşan Falcon Heavy, şuanda Dünya’nın en güçlü roketi konumunda. Devasa boyutta: 12.2 metre genişlik ve 70 metre yükseklik. Falcon Heavy, 3 adet roketin birleşimi dedik. Bu roketlerin her birinde 9 adet Merlin motoru bullunuyor, yani totalde 27 adet Merlin motoru itici güç konumunda. Bu itici güç sayesinde Alçak Dünya Yörüngesine 63,800kg, Mars’a 16.800kg ve Plüton’a 3.500kg yük taşıyabiliyor.

İlk deneme ve sonuç?


Falcon Heavy roketinin ilk uçuş testi geçtiğimiz saatlerde gerçekleşti. Test uçuşu Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39a‘dan gerçekleştirildi. Bu arada Falcon Heavy’nin yan iticileri daha önceden kullanılmış Falcon 9 roketleri olduğunu, merkez roketin yük olarak ise Elon Musk’ın kırmızı Tesla Roadster’ını taşıdığını belirtelim. Her neyse, geri sayım sonlandığında Falcon Heavy’nin ana iticileri çalıştı ve roket yükselmeye başladı. İlk 20 saniye çok önemliydi… Milyonlarca insan roketin patlamadan görevi tamamlaması için dua ediyordu muhtemelen. Öyle de oldu, güçlü bir şekilde tırmandı ve yörüngeye ulaştı.


Yan iticiler merkez iticiden ayrıldı. Merkez itici yoluna bir süre daha devam ederken ayrılan iki roket dönüş için inişe geçti. Merkez roket taşıdığı yükü bıraktı. Tesla Roadster, yaklaşık 6 aylık yolculuk sonunda yörüngeye oturmuş olacak. O sıralarda yan iticiler aynı anda fırlatmanın olduğu bölgeye iniş yaptı. Bu çılgınca!

Merkez rokete ne olduğunu ise bilmiyoruz. En son Atlantik Okyanusu’nda bulunan drone gemiye iniş aşamasındaydı ancak o noktada sinyal kesildi ve canlı yayında aktarılan o bölüm sonlandırıldı ve görevin tamamlandığı belirtilerek canlı yayın sonlandırıldı. Yani tahminimce bir sorun oldu ve muhtemelen merkez roket çakılmış olabilir.

Etkisi ne oldu?

Bildiğiniz gibi sadece Türkiye değil neredeyse tüm Dünya’da bu son yıllarda bir karamsarlık söz konusu. İnsanlar mutlu ve umutlu değiller. Ancak SpaceX gibi firmalar ve Elon Musk gibi insanlar çevrelerine umut aşılayan birer olgular. Sosyal medyada çocuğundan yaşlısına, Amerikalısından, Türkiyelisine herkes heyecanla bu yayını izledi.

Kukla astronot Starman ve Tesla Roadster Dünya yörüngesinde yolculuğuna devam ederken.

Ben yavaş internetimde ailemle birlikte izledim. Hepsi merakla izledi. Sosyal medyada sevinçlerini aktaranları gördüm. Hani derler ya ”Dünya 1 dakikalığına güzelleşiyor”
SpaceX’in bu tarihi başarısı ve çıtayı çok uç noktaya çekmiş olması elbette rekabeti, hırsı ve yaratıcılığı tetikleyecektir. Falcon Heavy’nin bu başarılı görevi insanlığın uzay tarihi için bir kilometre taşı diyebiliriz. O roketlerin gerisin geri tekrar Dünya’ya inişini izlemenin duygularını kelimeler ile ifade etmem çok zor, ancak başka bir anı ile anlatabilirim belki. Hani Euro 2008’de Nihat’ın Çek Cumhuriyeti’ne attığı o gol ve tüm ülkenin yaşamış olduğu sevinç var ya… İşte onu tekrar yaşadım!
Bunun için teşekkürler SpaceX ve Elon Musk!
Falcon Heavy test uçuşunun tekrarını hemen aşağıdaki canlı yayın tekrarından izleyebilirisiniz.

Starman’in yolculuğunu canlı olarak izlemeye hemen aşağıdan devam edin!


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir