Cep Telefonlarını Bir Zam Daha; TRT Bandrol Vergisi Arttırıldı


V E R G İ L E N D İ N

Ülkemizde vergiler dolayısıyla ucuza bir şey bulmak git gide zorlaşmakta. Bakanlar Kurulu tarafından alınan son kararda TRT Bandrol vergisinin kapsamı ve oranı değiştirildi; kapsam ve oranlar arttırıldı. 
Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl 28 Haziran 2016’da internet üzerinden görüntü veya radyo hizmeti alabilen cihazlar vergi kapsamına sokulmuştu. Böylece, akıllı telefonlar üzerinden %7, tablet ve bilgisayarlar üzerinden %2 ek vergi alınmaktaydı. Geçtiğimiz ay ise bu yasayı Danıştay bozmuştu fakat birkaç gün sonra minik değişikliklerle TRT Bandrol vergisi tekrar getirilmişti. Şimdi ise büyük bir değişiklik söz konusu.

TRT Bandrol Kapsamı ve Oranı Genişletildi


Yeni alınan karar kapsamında tüm cep telefonları olarak kapsamı genişletildi ve vergi oranı %10 seviyesine çıkartıldı. Ayrıca internet üzerinden televizyon ve radyo yayınlarını alabilen bilgisayar ve tabletlerdeki oran da tek bir başlıkta birleştirilmiş ve vergi %2 olarak yansıtılmış. Karar Resmi Gazete de yayınlandı.

Akıllı Telefonlarından Alınan Vergi %50’yi geçti!

Açıkçası akıllı telefonlardan alınan vergi inanılmaz bir boyuta ulaşmış durumda. Herhangi bir akıllı telefondan, %18 KDV, %25 ÖTV ve %10 TRT vergisi alınıyor. Bu da vergi yükünün %53 olmasına neden oluyor. Yani, vergisiz hali 2.120 TL (600 Dolar) olan telefonun vergi sonrası fiyatı 4.000 TL olacak. Bu revize edilmiş TRT vergisi, fiyatların %3 oranında yükselmesine neden olacak.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir