Apple 2015 2. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı


En değerli şirketlerden bir tanesi olan Apple, teknoloji dünyasına yön vermeyi başarabilen nadir firmalardan da biri konumunda. Apple kısa süre önce Ocak-Şubat-Mart ayını kapsayan 2015 2. Çeyrek finansal raporunu paylaştı. Rapora göre bakacak olursak Apple yükselişine hızla devam ediyor diyebiliriz.
q2 2015 iphone satışları
Bu üç ayı kapsayan dönemde 58 Milyar dolar gelir elde eden firma 13.6 Milyar dolar net kazanç sağlamayı başarmış. Bu oran geçen yılın aynı diliminde ise 45.6 Milyar dolar gelir ve 13.2 Milyar dolar net kazanç düzeyindeydi. Bu dönem içerisinde sadece iPad ürün gamında düşüş yaşayarak satışları geçen senenin aynı dilimine göre 3.8 Milyon adet gerileyerek 12.6 Milyon adet olmuş.
q2 2015 mac satışları
Apple bu dönemde 61.2 Milyon iPhone ve 4.56 Milyon Mac satarak kendi rekorunu kırdı. Firma geçtiğimiz yıl aynı dönemde 43.7 Milyon iPhone ve 4.1 Milyon Mac satabilmişti. Görüldüğü üzere iPhone satışları büyük bir sıçrayış yaşamış durumda. Zira iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modeli tüketiciler bakımından çok sevilmişti. Bunun yanında Apple gelirinin %69’unu iPhone satışlarından elde etmiş. Firma Çin’deki satışlarını %71 oranında arttırarak Amerika’dan sonra en çok sattığı pazar haline getirmiş durumda.Ayrıca Avrupa’da bulunan geliştiriciler App Store üzerinden 2008 yılından itibaren 7.5 Milyar dolar gelir elde edebilmiş.
kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir