Apple iPhone 6s ve iPhone 6s Plus'ın Beklenen Tüm Özellikleri


Bildiğiniz gibi Apple, 9 Eylül‘de yeni iPhone modellerini yani iPhone 6s ve 6s Plus‘ı tanıtacak. (Etkinliğe davetli değiliz ama çalışmalarımız sürüyor, çaktırmayın) Her yeni iPhone serisi ile birlikte Apple bunu hep yapıyor. modellerin sonuna ”s” takısı getirerek donanımda bir iki değişiklik yapıyor.
Apple-iPhone-6s (722 x 479)
Öncelikle modellerin ekran boyutlarında bir değişiklik olması beklenmiyor; iPhone 6s 4.7” , iPhone 6s Plus ise 5.5” ekrana sahip olacak. Ayrıca cihazların ekran çözünürlüğünde de çok büyük yenilikler var. 4.7” iPhone 2000x1125px, 5.5” iPhone ise 2208x1242px çözünürlüğünde olacak. Unutmadan belirtelim, birkaç rapor Apple’ın 4” ekran boyutuna sahip olan bir model daha tanıtacağını belirtiyor ancak bu düşük bir ihtimal.
apple-iphone-6s-and-apple-iphone-6s-plus geekbench
Sızan bilgiler ışığında hareket edecek olursak işlemci ve RAM tarafında da artışlar söz konusu olacak. Buna göre yeni 14nm 2 çekirdekli (1.8GHz) A9 yongası bir önceki A8 yongasına göre büyük geliştirmeleri bünyesinde barındırıyor. A9 yongası GeekBench testinden tek çekirdek olarak 2200 civarı, çoklu çekirdekte ise 4000 civarı puanlar almakta. Kabaca bir hesap yaparsak A9 genel olarak aşağı yukarı %40 oranında A8’den güçlü. Bu gelişmeler sadece CPU tarafında değil GPU tarafında da önemli adımlar atılacağı söyleniyor.
IOS 9 ile gelecek yeni iPhone’ların 2GB RAM‘e sahip olması bekleniyor ki bence olacaklar arasında en tepede yer alması gereken hamle buydu. IOS ne kadar düzgün çalışsa da 1GB RAM’in eksikliğini multitasking’de yaşıyordu. 2GB RAM ilaç gibi gelecek iOS’a.
apple-iphone-6s-and-apple-iphone-6s-plus-screen-resolutions-
Apple kamera tarafında da bünyesinde büyük bir adım atıyor. Uzun bir süre 8MP çözünürlüğünde kalan firma (ön kameradan bahsetmiyorum bile) artık 12MP çözünürlüğe geçiş yapıyor, aynı yükseliş ön kamerada 5MP olarak kayda geçiyor. Artık kamera ile artık 4K videoların yanı sıra 240 FPS ağır çekim videolarda kaydedebileceğiz.
Force Touch ekran teknolojisi ile gelecek her iki cihazda artık daha farklı bir kullanım imkanı sunabilecek. Ayrıca API’nin geliştiricilere açıldığı için bu özelliği kullanan 3. parti uygulamalar da gelecektir. Ek olarak düşük bir ihtimal olsa da belki batarya boyutunda değişiklik olabilir. Cihazlar tanıtıldığında daha fazla detayı sitemizde bulabilirsini. 9 Eylül’de kimseye söz vermeyin, burada bekliyorum sizi ona göre.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir