Bugüne Kadarki En Yaşlı Galaksi Keşfedildi


California Teknoloji Enstitüsü’nün (Caltech) bugüne kadar keşfedilen galaksiler arasındaki en uzak galaksiyi keşfetti. EGS8p7 olarak adlandırılan galaksi şuanda evrenin en yaşlı galaksisi konumunda. Konu ile alakalı Astrophysical Journal Letters dergisinde çok detaylı bir makale yer almakta.
EGS8p7
Bilim adamları yaptıkları detaylı gözlem ve araştırmalar sonucu galaksinin yaşını 13.2 Milyar olarak belirledi. Bir kıyas göstermek gerekirse, Evren 13.5 ila 14 Milyar yıl arasında bir  yaşa sahip. Tabi şunu da belirtelim, bizim gözlemlediğimiz görüntü, galaksi bize milyarlarca ışık yılı uzakta. Yani görüntü (ışık) bize gelene kadar o galaksi çoktan yok olmuş bile olabilir.
id41232_1l
Bilim adamları, galaksinin yaydığı dalga boylarını araştırmaya devam edep evrenin var oluşu hakkında daha fazla bir bilgi almak istiyorlar. Bu gözlemlerde genelde kızıl ötesi ışınlar ve farklı dalgalardan yararlanarak yapılıyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir