Apple’ın 9 Mart keynote özeti


Apple’ın merakla beklenen “Spring Forward” sloganıyla düzenlediği Apple Watch odaklı etkinlik sona erdi. Canlı yayını izleyemeyenler ve takip edemeyenler için etkinliği kısaca anlatalım.
–Apple her sunumunda olduğu gibi bu sunumuna da rakamlarla başladı. 16 ülkede 453 mağaza açtıklarından ve 120 milyon kişinin Apple mağazalarını ziyaret ettiği gibi sıkıcı bulunan bilgilerin ardından ilk gelişme Apple TV cephesinden geldi. Apple TV 99 dolarlık fiyatından 69 dolara indirildi.
–Tim Cook daha sonra sunuma Apple Pay ile ilgili rakamlar vererek devam etti. Apple Pay’i kullanan satıcı sayısı 700.000’e ulaşmış durumda ve artık 40 bin tane Coca Cola makinesi Apple Pay destekliyor. Evet Coca Cola makinesi. Şu jeton atılanlardan.
–CarPlay hakkında da insanları pek heyecanlandırmayan rakamlar verildikten sonra sahneye Jeff Williams çıktı ve Apple’ın sağlık alanındaki çalışması olan ResearchKit’i tanıttı.
–Oldukça kapsamlı olan ResearchKit, parkinson hastalığından tutun astım, diyabet ve göğüs hastalıklarına kadar doktorlara yardımcı olacak. Apple ResearchKit’i açık kaynaklı olarak sunuyor.
–Etkinliğin en dikkat çekici olayı MacBook cephesinde yaşandı. Apple’ın çıkardığı cihaz “Air” ailesinden değil. Sadece MacBook. Tasarımı büyük beğeni toplayan 12 inçlik MacBook, tek portlu USB-C’si, fansız mimarisi, kelebek sistemli klavyesi, yenilenen TrackPad’i ile dikkat çekiyor. Detaylı özelliklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
–MacBook’ların ardından Apple Watch sahneye çıktı ve bir önceki sunumdakilere benzer demolar gerçekleştirildi. Sahneye sporcu bir ablamız davet edildi ve Apple Watch’ın sağlık ve spor alanında çok kullanışlı bir cihaz olacağı vurgulandı.
–Apple Watch’ın merakla beklenen pil ömrüne 18 saat biçildi. Fiyatları ise bir önceki sunumda olduğu gibi en düşük 349 dolardan başlıyor. Ayrıca Apple Watch 10000 dolarlık 18 karat altın kaplama  bir modele de sahip. Apple Watch 24 Nisan’da satışa sunulacak. İlk partide Türkiye yok. Detaylar burada.
iOS 8.2 bugün yayınlandı. Güncelleme ile birlikte cihazlara Apple Watch desteği geldi.
Kaçıranlar ve merak edenler için Apple’ın etkinliğinin içeriği kısaca böyle. Sağlıcakla kalın…


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.