Minecraft yasaklanıyor


Daha önce bilindiği üzere, Minecraft bakanlık tarafından incelemeye alınmıştı. Bakanlık bu inceleme sonucunda tespitlerini medya ile paylaştı. Peki neler bu tespitler? Başka hiçbir ülkede yasaklanmayan hatta çocukların zeka gelişimini olumlu yönde arttırdığı için desteklenen bu oyun nasıl oluyor da ülkemizde yasaklanıyor? İşte tespitler:

  • Çocukların yaratıcılığını artırmaya teşvik edici gibi görünse de oyunu inşa ederken şiddete yönlendirmesi nedeniyle çocukların psikososyal gelişimleri üzerinde menfi etkileri olduğu, kredi kartıyla oyunun satın alınabilmesi nedeniyle izinsiz kart kullanımına ne sebepten olabileceği, bu durumda çocukların izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebileceği
  • Oyunun içeriğinde hane, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için başka mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
  • Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
  • Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, ziyan verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
  • Çocukların başka oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada dost edinebilmek için lüzumlu çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına ne sebepten oluyor.
  • Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bu tespitler üzerine bakanlığın mahkemeden yasaklama kararı alması gerekiyor.
Şu yukarıda ki maddelere bakarsak, tüm internetin kapatılması gerekir. Nedir yani bu? Bir aile çocuğuna sahip çıkamıyor mu? Çocuğunuz bozulmaya bu kadar müsaitse bırakında bunu ailesi çözsün. Genelin suçu nedir? Doğru kullanıma teşvik edilmesi gerekirken bu sansürcü zihniyet neden?
Ben inanıyorum ki Türkiye’de Minecraft yasaklanırsa, tarihinin en fazla indirilme sürecine girecektir. Tuvalette 2 kişi sigara içerken müdüre yakalanıp “valla sigara içiyoruz hocam” diyen bir neslin oyununu elinden alırsan olacakları tahmin bile edemiyorum. Son olarak “La bu Minecraft size ne etti?” diyerek yazımı sonlandırıyorum.
Hepinize iyi günler.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir