Avrupa'dan Google'a Devasa Ceza Gelebilir!


Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google’ın Avrupa ile başı dertte. Firma, ciddi bir meblağ ceza alabilir.

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru, dünyanın en değerli ikinci firması gibi unvanlara sahip olan Google’a Avrupa Komisyonu‘ndan da devasa bir ceza gelebilir. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan incelemeler sonucunda Google suçlu bulunda.
Tam 7 yıldır süren incelemede, Google’ın alışveriş üzerine aramalarda kendi servislerini öne çıkardığı iddiası üzerine duruldu. Amerika ve Avrupa’da buluna rakiplerin şikayetleri üzerine başlayan bu incelemede firmanın suçlu olduğu ortaya çıktı.
Avrupa Komisyonu bu gibi durumlarda şirketlere gelirleri oranında bir ceza vermeyi tercih ediyor. Bu bağlamda Google’a 2016 yılında elde ettiği gelirin %10’u kadar yani yaklaşık 9 Milyar dolar civarında bir ceza verilmesi bekleniyor.
Bununla birlikte aktarılanlara göre Google sadece para cezası ile paçayı kurtaramayabilir. Rekabetin daha tarafsız olabilmesi için Google’ın arama algoritmasında değişiklik yapması ve/veya firmanın izleyeceği bir yol çizilebileceği belirtiliyor.

Bitti mi? Elbette Hayır

Avrupa Komisyonu ayrıca Google’a Android işletim sistemi yüzünden de yüklü bir fatura kesebilir. Zira bildiğiniz gibi her Android cihazda Google uygulamaları ve servisleri ön yüklü olarak geliyor ve bu rekabeti baltalıyor ve ayrıca OS ile reklam servisi tarafından sadece kendisinin yer almasını sağlıyor.
Kaynak; Independent


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir