Battlefield 1 Serverları Neden Kapalıydı?


Yüz binlerce oyuncunun beklemiş olduğu Battlefield 1 oyunu kısa bir süre önce açık beta serüvenine başladı. Beta kodunun oyunculara hızlı bir şekilde dağıtılması neticesinde, biriken oyuncu kitlesi yüzünden serverlarda yoğunluk yaşanmasına sebep olmuştu. 31 Ağustos-1 Eylül gecesi oyuncular, 4 saat boyunca ne Battlefield 1 sunucularına nede EA’nin diğer sunucularına erişim sağlayamadılar. Birçok kişi bu durumun EA tarafından atılan tweet’e göre yoğunluktan dolayı yaşandığını düşündü.
https://twitter.com/Battlefield/status/771127697435156480
EA şu anda bir kesinti yaşıyor. EA oyunları, servisleri ve destek etkilenmiş olabilir. Sorunu çözmek için mümkün olabildiği kadar hızlı çalışıyoruz.
Fakat gecenin ilerleyen saatlerinde twitter üzerinden @PoodleCorp adlı oluşum, saldırıyı üstlendiğine dair bir tweet gönderdi. Bu durumda akıllara gelen ilk seçenek, serverların yüksek boyutlu DDOS saldırısı yüzünden erişime kesildiği oldu.
https://twitter.com/PoodleCorp/status/771068519547011072
PoodleCorp adlı oluşum, Youtube üzerinden yayın yapan ve 1.5 milyon aboneye sahip olan dramalert kanalından @keemstar ile röportaj yapmak istediklerini, saldırıyı ancak bu şekilde sonlandıracaklarını beyan etti. @keemstar’dan ise cevap gecikmedi ve bu oluşumu skype konuşmasına davet etti.


@keemstar bu teklifi kabul edişinden 1 saat sonra, kanalında bir video yayınladı. Kısaca özetlemek gerekirse;
K:Bunu neden yaptınız?
P:Kaosu seviyoruz, bu bizim için bir eğlence. Açıkçası Battlefield, kaos yaratmak için yüksek potansiyele sahipti.
K:Söz verdiğim gibi sizinle röportaj yaptım ben sözümü tuttum, Battlefield sunucuları tekrar açıldı mı?
P:Evet saldırıyı şu an durdurduk.

İlerleyen günlerde saldırıların tekrar yaşanıp yaşanmayacağı bilinmiyor. Fakat Twitter cephesinde @keemstar kahraman olmuş durumda. 🙂


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir