Boston Dynamics'den İnanılmaz Robot; Handle


2013 yılında Google tarafından satın alındıktan sonra adını sık sık duyduğumuz ABD merkezli robot firması Boston Dynamics, bir kez daha karşımıza çıkıyor. Daha önce yaptıkları hayvansı ve insansı robotlar ile ilgileri üstlerine çekmeyi başaran firma son olarak ATLAS adlı robotuyla çıtayı hayli yukarıya çekmişti.
Handle adının verildiği robot esasında resmen tanıtılmış bir robot değil. Şirketin kurucu ve yöneticisi konumunda olan Marc Raibert‘ın yatırımcılara aktardığı sunumda ortaya çıkan Handle, oradakiler tarafından (Steve Jurvetson) YouTube’a yüklenerek gözler önüne serildi.

Handle’ın asıl amacı Atlas’ın intikamını almak olabilir!!

Önceki emsallerine oranla çok daha gelişmiş hareket kabiliyetlerine sahip olan Handle, sahip olduğu tekerlekli ayakları sayesinde çok ani ve hızlı hareketler yapabiliyor. Ani duruşlara imkan veren sistemi aynı zamanda robotun zıplayabilmesine, eğilebilmesine de olanak sağlıyor. Handle’ın aynı zamanda elleri de bulunuyor. Elleri sayesinde robot nesneleri hızlıca hareket ettirebiliyor. Zaten bu robotun ticari bir amaç için geliştirildiği ifade ediliyor. Örneğin depolarda çok işe yarayabilir.
Öte yandan firmanın sahibi konumundaki Google yani Alphabet, şirketi elinde tutma noktasında biraz isteksiz. Zira sıfırdan bir robot projesi geliştirmek çok masraflı ve hali hazırda Boston Dynamics’in de kar yaptığı söylenemez. Ek olarak Toyota ve Amazon’un firmaya talip olduğu söylentileri de gündemde.
Hemen aşağıdan videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynak; The Verge 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ne ilginç bir firma şu Boston Dynamics. Yaptığı işler çok dikkatimi çekiyor. Gerçekten yenilikçi bir firma.