Samsung, Yarıiletken Tesisine 1 Milyar Dolar Yatırım Yapacak


İleride işine yarayacak.

Bildiğiniz gibi Samsung geçtiğimiz yıllarda kendi yarıiletken tesislerine ciddi yatırımlar yapmıştı. Bu yatırımlar sonucunda şuan dünyanın en büyük yonga üreticisi konumuna yükselmiş durumda. Ancak görünen o ki firma burada da durma niyetinde değil, yeni yatırımlar ile üretim süreçlerini geliştirmeyi hedefliyor.
1997 yılında Texas’da kurulan Austin Yarıiletken tesisleri hali hazırda dünyanın en gelişmiş döküm tesisleri arasında olsa da Samsung’un bunun önümüzdeki yıllarda da aynı şekilde devam etmesini planlıyor. Bu bağlamda tesis için 1 Milyar dolar değerine bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Tesis, şimdiye kadar toplam 16 Milyar dolar gibi büyük bir meblağ yatırım almıştı.
Samsung, üretim süreci konusunda kendisini sürekli geliştiriyor ve bu alanda rakipleriyle sıkı bir rekabet içerisinde yer alıyor. 2018’in sonları gibi 7nm üretim sürecine geçmeyi planlayan şirket 2020’de ise 4nm sürecine inmeyi ön görmekte. Ek olarak Galaxy Note 9’un 7nm’de üretilmiş bir Exynos yongasından da güç alabileceği söylentiler arasında ancak bu kesin değil zira 7nm yonga üretilebilse bile bunun verimliliğin yakalanması gerekiyor.
Öte yandan 4nm için ise duymaya alışık olduğumuz FinFET teknolojisi de artık arkada bırakılacak. Fiziksel sınırın altına inilecek yeni 4nm yongalarda, akım nano düzeyde iletilecek. Bunun için ise GAAFET ( multiple-gate field-effect transistor) ve MBCFET (multi-bridge-channel field effect transistor) teknolojileri kullanılacak.
Kaynak; The Investor


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir