Çin Dünyanın İlk Kuantum Uydusunu Fırlattı! Hedef Güvenli İletişim Ağı


Teknoloji ve uzay araştırmalarında atılım sürecinde olan Çin devleti geçtiğimiz günlerde bir ilke imza atarak yörüngeye dünyanında ilk Kuantum uydusu fırlattı. Çin ve Avustruya’nın iş birliği ile tasarlanan ve geliştirilen uydu, sahip olduğu yapısı itibariyle her açıdan en güvenli bir iletişim ağı için ilk adımı temsil ediyor. Resmi rakamlar açıklanmasa da WSJ’nin elde ettiği verilere göre uydunun sadece ”geliştirme” maliyeti 101 Milyar dolar civarını bulmuş ki bu çok yüksek bir rakam.
quantum-satellite-940x470
Adını Çin’in 5. YY’da yaşamış bilim adamı Micius’tan alan uydu güvenli bir iletişim ağını kurmak için atıllan ilk adım konumunda. Hiçbir hacker’ın sızamayacağı bir ağı oluşturulması hedeflenen proje kapmsamında uydu içerisinde normal şifreleme yönetmleri yerine kuantum şifreleri yer alıyor, yani iş fizik kurallarına giriyor. Uydunun merkezinde yer alan kristal sayesinde veriler şifreleniyor ve şifrelenen veri anahtarıyla birlikte kuantum parçacıkları (fotonlar) ile dünyada bulunan ilgili üstlere gönderiliyor. İşte bu çalışma mantığı sayesinde hiçbir casus iletişim ağına sızamıyor, zira kuantum parçacıklarına yetkisiz bir erişim olduğunda fotonlar kendiliğinden yok oluyorlar. Dolayısıyla Çin kendini siber saldırılara karşı aşılamaz bir ağ ile kaplayabilir.
qauntum_entanglement-624x351

Avrupa, Japonya ve ABD gibi ülkelerde yine kuantum uyduları konusunda çalışmalar sürdürüyorlar ancak henüz hiçbiri Çin gibi somut bir adım atmış değil. Yörüngeye fırlatılan Micius eğer çalışması gerektiği gibi çalışırsa Çin 19 tane daha kuantum uydusunu fırlatarak bilinen en güvenli iletişim ağını kuracak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir