BTK: Adil Kullanım Kotası Kalkmayacak, Alt İntertnet Hızı 5 Mbps'ye Çıkartılacak


Türkiye’de internet sorunu diye bir şey var ve bu sorun özellikle son bir kaç yılda hayli can sıkıcı bir raddeye ulaşmış durumda. Öyle ki gelişen internet ortamı, artan dosya boyutları ve içerikler mevcut kotaları sadece bir kaç günde bitmesine ve abonenin hızının 3 Mbps gibi fi tarihi öncesi hızlara düşmesine sebep oluyor. Bu yıl içerisinde Adil Kullanım Kotası (AKK- AKN) dolayısıyla düşen hızın arttırılması noktasında çalışma yapılacağı biliniyordu ve BTK’dan da en azından yüzde tebessüm bırakan bir açıklama geldi.
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklamada yoğun talepleri dikkate aldıklarını ve operatörleri hızı arttırmaya davet ettiğini belirtti. Ayrıca AKK sınırının makul bir seviyeye çıkarılacağını ekledi. Yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte AKK sonrası 3 Mbps’ye düşürülen hız 5 Mbps’ye çıkarılacak ve en azından daha ”adil” olacak. Fatih Sayan ayrıca kotaların kaldırılmasının şimdilik mümkün olmadığını söylerken operatörlerin bu konuya hiç sıcak bakmadıklarını belirtiyor.
internet_keyboard-100042718-orig (1920 x 1080)
Sektörde yetkili kişiler ise hız arttırımının ek maliyet yarattığını doalyısıyla yatırımların olması gerektiğini söylüyor ve artan hızın sorunlar yaratabileceğini belirtiyor.
Burada bir eleştiride bulunmak istiyorum. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay kötü bir süreçten geçmiştik. Temmuz ayı boyunca AKK uygulaması yapılmamıştı. Ay boyunca internette bir sorun yaşamamıştık. Yani altyapı sorununun olması çok zor. Zaten her ay AKK yenileniyor ve tüm kullanıcılar yüksek hızda internet deneyimi yaşıyor, bunu yaparken sorun olmuyorsa hızın 3 Mbps’den 5 Mbps’ye çıkması da sorun yaratmayacaktır.
Peki siz değerli okuyucularımız ne düşünüyorsunuz?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir