E-Spor Nedir? Lisans nasıl alınır?


E-Spor Nedir?

Elektronik Spor ( E-Spor ) olarak adlandırılan, online oyunlar üzerine kurulu olan bir spor dalıdır. Son yıllar da popüler olan bu dal, ülkemizde de yavaş yavaş önem kazanıyor. Özellikle futboldan tanıdığımız Beşiktaş Jimnastik Kulübü geçtiğimiz aylarda kendi elektronik spor takımını oluşturdu. Bir sonraki olimpiyat oyunlarında e-sporun da olacağı söylentiler arasındadır.

 E-Spor Lisansımı Nasıl Alabilirim?  

Aslında bu işlem marketten bir şeyler almak kadar kolaydır. Sadece bir kaç belgeye ihtiyacınız var. Bunlar :

 1. T.C. kimlik numarası beyânı
 2. Sağlık raporu
 3. Doldurulmuş Tescil Fişi
 4. 2 Adet vesikalık resim.

Yukarıda belirttiğimiz belgeler doğrultusunda siz de lisans çıkartabilirsiniz.
T.C kimlik Numarası Beyânı Nasıl Alınır?
Aslında çok zor bir işlem gibi gözüküyor değil mi? Fakat öyle değil. T.C kimliğinizin fotokopisini çektirdikten sonra altına “bu kimlik tarafıma aittir” yazıyorsunuz ve altınıza bir imza atıyorsunuz. İşte bu kadar, ilk aşamayı tamamladınız.
Sağlık Raporu
Hadi gidelim de sağlık ocağından rapor alalım derseniz hata yapıyor olabilirsiniz. Neden mi? Çünkü sağlık raporu bir yüzme kursu için alınan sağlık raporu ile aynı değil. “Dijital Oyun Lisansı için sağlık raporu alıyorum.” demelisiniz. Bu sağlık raporunuda her sağlık kuruluşu vermemektedir. Onu araştırmanız gerekiyor.
Doldurulmuş Tescil Fişi
Bulunduğumuz / oturduğumuz ilçenin “Gençlik ve Spor Bakanlığı” web sayfasına girerek, tescil fişimizi yazdırıyoruz. Sonrasında ise dolduruyoruz. Evraklarımız artık tamam, hadi lisansımızı almaya gidelim. “(varsa) Menajeriniz yada veliniz” ile “ ilçe emniyet müdürlüğüne” gidiyorsunuz ve onaylatıyorsunuz ve hemen ardından “sicil lisans servisinde” işlemlerinizi yaptırıyorsunuz. Lisansımı aldım, artık benimle kim ilgileniyor?
Böyle bir federasyon var mı?
Lisansını aldığın için seni tebrik ederim. Evet böyle bir federasyon mevcut. İsmi ise “Gelişmekte olan Sporlar Federasyonu
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

13 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zor bence ben westte plat 1 elmas 5 arasında gidip geliyodum almadılar seni aldılarsa şanslısın

  1. kardeşim espor lisansı almak için yaş sınırı yok lakin bazı oyunların yaş sınırı var. mesela league of legends espor oyuncusu olmak istiyosun diyelim 13 yaş veya üstünde olman gerekir.yani oyunların yaş sınırına taılmadıkça espor lisansı alabilirisn

  2. Kardeşim alabilirsin ancak bazı kriterleri var mesela lolde westte elmas 1 ve master üzerinde alıyorlar ve benim bildiğim yaş sınırı 16 ancak iyi bir oyuncu isen seni alt yapılarına alırlar

  3. Lise 2’ye geçtim ve yorumu buldum. Vay be. Lisans almadım ama o dönem arkadaşım almıştı. Oyun zaten öldü.

 1. Kusura bakmayında bu lisanları aldıktan sonra gerçek bir e sporcu olmamız ne kadar sürer acaba