Elektrikli Klasik Taksilar Londra Sokaklarında


Severim

Eğer Londra‘ya gitmişseniz şehrin simgeleri haline gelen siyah taksileri görmüşsünüzdür. Ancak artık bu taksiler şekil olarak olmasa da kaput altında çok önemli bir yenilemeden geçiyor ve elektrikli araçlara dönüştürülüyor. Bu yılın başlarında Geely’nin İngiltere’de ki ayağı LEVC, bu siyah elektrikli taksiyi daha doğrusu TX adındaki otomobili hazırlamaya başlamıştı. Ve bir süre önce de taksiler Londra sokaklarına ilk adımlarını da attı.
TX isimli bu taksiler tam dolu halleriyle 129 kilometre menzil sunuyorlar. Bunun yanıda 1.5 litrelik içten yanmalı motorları da bulunuyor. Hibrit diyebileceğimiz bu araç modelinde aynı zamanda havadaki zararlı gazları süzen bir filtre sistemi de bulunuyor. Bunun yanı sıra araç için konfor da arttırılmış. Altı kişilik koltukların yanı sıra araç içinde laptop ve telefonunuzu şarj edebileceğiniz USB portları ve temazsız ödeme sistemi konumlandırılmış. Ücretsiz Wi-Fi ise işin krem şantisi.
Elektirkli otomobiller için en önemli noktalardan birisi de geniş şarj ağı. LEVC, TX üretimi ile şarj istasyonunu paralel olarak ilerletiyor. Hali hazırda sadece bikaç TX taksi kullanımda bulunuyor ve Londra genelinde 59 adet şarj istasyonu kurulu vaziyette, yıl sonunda bu rakamın 75 olması hedefleniyor. Uzun vadeli planda ise şarj istasyon sayısı 1000’e çıkarılacak ve araçları 30 dakikada şarj edebilecek. Ek olara firma 2021 yılına kadar 9000 TX taksinin Londra sokaklarında yer almasını bekliyor.
#Kaynak; Electrek
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir