Elon Musk'ın Trafiği Çözecek Tünel Projesi


Günümüzün en büyük girişimcilerinden biri olan ve son derece popüler bir hale bürünmüş birisi olan Elon Musk, yeni projelerine durmadan devam ediyor. Musk, bu sefer de trafiği çözecek tünel projesine yoğunlaşmış durumda.

Musk’ın bu projesi son derece yoğun olan araç trafiğini yer altı tünel ağı ile ortadan kaldırmak. Bu proje için The Boring Company adlı şirkette kurulmuş durumda. SpaceX mühendisi olan Steve Davis liderliğindeki ekip hali hazırda bu projenin en büyük ayağı olan elektrikli, araba patenleri üzerinde çalışıyor.


Elon Musk ise geçtiğimiz zaman zarfında Ted‘de yaptığı bir konuşmada tünel projesi hakkında bazı detayları paylaştı. Musk, elektrikli patenler ile araçları saatte 200Km/s hız ile tünel içinde taşıyacaklarını belirtirken bu sayede Westwood’dan LA’e ulaşmanın sadece 5 dakika süreceğini söylüyor.
Sistemin çalışma prensini ise bilim-kurgu filmlerini andıran cinsten. Trafike ulaşımdan yıldıysanız hemen yolun kenarında bulunsan elektrikli patene aracınızı sokuyorsunuz. Paten, asansör yardımıyla yeraltında ki tünele iniyor ve yolculuğunuz başlıyor. Bu sistemi aynı zamanda yayalar da kullanabiliyor.
Tünel kazma makinası.

Hatta yer altı tünellerini kazacak olan The Boring Company’ye ait tünel kazma makinesinin görseli de bir süre önce SpaceX çalışanı tarafından Instagram’da paylaşılmıştı. Resim hemen kaldırılmış olsa da herkes bir dal ”ss” almayı başardı.
Tabi tüm bunlar bile projenin gerçeğe dönüşeceğinin garantisini vermiyor. Evet, SpaceX kendi mülkiyet sınırında bir demo tünel kazı çalışması mevcut ancak bir şehir altında özel bir şirketin bir ağ oluşturması öyle kolay değil. Tünel kazma işlemlerinin ne kadar uzun sürdüğü ve uçuk maliyetlerine girmeye gerek bile yok sanırım. Tabi işin sonunda Elon Musk adını görüyorsanız her şeyin olabileceğine inanıyorsunuz.

Kaynak;Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir