Eski Apple CEO’su ve Beats tasarımcılarından bütçe dostu telefon


2015 yılı herhalde bütçe dostu telefonların yılı olarak hatırlanacak. Bugünlerde önüne gelen her firma neredeyse düşük fiyatlı Android telefon çıkarma çabasında. Obi Worldphone’da modaya uyan firmalardan biri.
Obi Worldphone eski Apple CEO’su John Sculley (Hani şu Steve Jobs’ın meşhur “şekerli su” muhabbetini yaptığı adam) tarafından kurulan yeni bir şirket. Zaten eğer şirketin başında bu adam olmasaydı muhtemelen bu haberi yazmayacaktım. Her neyse.
John Sculley
Obi Worldphone piyasaya 2 farklı model sunuyor bunlardan biri 199 dolarlık SF1 diğeri ise 129 dolarlık SJ1.5 modeli. San Francisco’da tasarlanan cihazın arkasında Beats tasarımcılarının yer aldığını unutmadan söyleyeyim. Her iki cihazda Android’in son sürümü Lollipop yüklü olarak geliyor. SF1’in özellikleri fiyatına göre hayli tatmin edici. 1920 x 1080 çözünürlüklü ekran, 8 çekirdekli Snapdragon 615 işlemci ve 3GB RAM’ıyla performansı dikkat çekiyor. Cihazın 16 GB’lık sürümünde 2GB RAM bulunurken 32 GB’lık sürümünde 3GB RAM bulunuyor. Cihazın arttırılabilir hafızayı, Dolby Surround 7.1 ve QuickCharge 1.0 teknolojilerini desteklediğini de belirtmekte fayda var. 3000 mAhlık batarya kapasitesi bulunan SF1 13 megapiksellik arka ve 5 megapiksellik ön kamerayla birlikte geliyor. Cihaz tıpkı One Plus 2’nin kamerası gibi Sony image sensörünü kullanıyor. Cihazın dış görünüşüne gelirsek kıvrımlı kenarlarıyla bu yılın modasına uyduğunu söyleyebiliriz.
SF1Cihazın daha ucuz olan küçük kardeşi SJ1.5’in özellikleri ise bir hayli kırpılmış. Cihaz sadece 3G destekliyor. 1280×720 çözünürlükteki ekran, 1.3 GHz MediaTek işlemci ve 1 GB RAM ile geliyor. SF1’de olduğu gibi 3000 mAh batarya kapasitesi ve çift sim kart desteği bulunduruyor. SJ 1.5 arkada 8 megapiksel önde ise 5 megapiksellik kamera kullnıyor. Cihazın üstünün keskin alt tarafının ise kıvrımlı kenarlar barındırması bize Dell Venue 8 7000 tabletini anımsatıyor. Açıkçası SF1 ve SJ 1.5 arasında fiyat bakımından sadece 70 dolarlık bir fark olsa da performans açısından çok fazla fark var.
SJ 1.5
199 dolar fiyat etiketine sahip SF1 dikkat çekici bir model. Cihazın tasarımı size telefonun özel olduğunu hissettiriyor. Obi WorldPhone’un arkasında John Sculley ve Beats’in olması onların biraz daha dikkat çekmesine sebep oldu. Yeni modellerin tutulup tutulmayacağını hep birlikte göreceğiz. Tahmin edebileceğiniz üzere henüz Türkiye’de bu telefonların satışı yok. Kendi memleketinde hatırı sayılır bir satış rakamına ulaşmadıktan sonra da Türkiye’ye gelmesi çok zor. John Sculley’e yeni şirketinde ve sektörde başarılar diliyorum.
Sevgiler…


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.