Helikopterler İçin Devrimsel İniş Takımı


Amerika’nın savunma projelerini üstlenen DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) şuana kadar karşımıza çeşitli robotlar ile çıkmıştı. Bu sefer ise DARPA, helikopterlere el atıyor. Bildiğiniz gibi helikopterlerin inişi için gerekli olan düz bir zemin lazım, bu zemin helikopterin iniş yelpazesini daraltıyor.
DARPA tarafından geliştirilen yeni iniş takımları helikopterlerin eğimli arazilere bile inebilmesini sağlayacak. Klasik iniş takımları yerine dört adet hareketli koldan oluşan yeni iniş takımları arazinin engebesine göre helikopteri dengede tutabilecek.
darpa mar (1121 x 679)
MAR adında ki bu sistem sadece eğimli arazilere inmeye yaramıyor aynı zamanda sert inişlerde oluşabilecek hasarların da önüne geçiyor. (%80 düzeyinde)  Tabi hemen yarın bu teknoloji helikopterlere entegre edilmeyecek. Henüz proje ve geliştirme aşamasından olan MAR sistemi yakın gelecekte daha fonksiyonel şekilde karşımıza çıkacaktır. Aşağıda ki ilgili videoyu izlemenizi öneririz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir