Google Chrome Açılış Hızı Nasıl Arttırılır ?


Nvidia optimus teknolojisi olan cihazlarda bazen tarayıcının açılması diğer sistemlere göre daha yavaş olabiliyor . Bunun sebebi tarayıcının başlangıçta ekran kartını taraması ve ekran kartınızın uykudan uyanmasını beklemesi.
Yapacağımız işlem chrome arka planda push bildirimlerinin gelmesini sağlayan sistem. Bu sistemi aktif ettiğimizde tarayıcıyı biz kapatsak bile arka planda minimum seviyede çalışması sağlıyor. Bu sayede her başlangıçta sistem kontrolü diskten veriyi okumak yerine direk önbellek üzerinden hazırda bekleyen tarayıcı açılıyor. İlk başlangıç hızına etki etmese de daha sonraki açılışlarda gözle görülür bir fark oluşuyor.

Google Chrome Push Bildirimleri Arka Planda Çalışmasını Aktif Etme

  • Google Chrome açın ve adres çubuğuna “chrome://flags/#enable-push-api-background-mode” adresini yazın.
  • Karşınıza çıkan seçenekte default olan kısmı enabled olarak değiştirin.
  • Değişiklerin uygulanabilmesi için tarayıcınızın yeniden başlatılması gerekir.

Tarayıcınız yeniden başladığında ilk açılışı olduğu için açılış hızı eskisi ile aynı olacak fakat bir sonraki açılışında çok daha hızlı açıldığını görebileceksiniz.
Açılış hızına olan etkisini görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir