Google Chrome Videolarda Yüksek CPU Kullanımını Engelleme


Windows 10 ile beraber Youtube’a Edge Tarayıcı kullanarak girdiğinizde bilgisayarınızın Google Chrome’a göre daha az ısındığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun sebebi Edge, bilgisayarınızın desteklediği Codec dışında başka bir codec kullanmamasıdır. Google Chrome ise bilgisayarınızın ekran kartının desteklemediği codecleri yazılımsal olarak çözmeye çalışır ve bu da yüksek CPU kullanımı ve cihazınızın ısınması anlamına gelebilir. Google günümüzde Youtube üzerinde V9 çözücüsünü kullanmaktadır. Bu codec yeni çıkan bilgisayarların bazılarında desteklense de her bilgisayar desteklemiyor.
Google Chrome da Youtube üzerinde video izlerken Google Chrome yüksek CPU kullanıyorsa sizin bilgisayarınızın da donanımsal olarak vp9 desteği bulunmadığını anlayabilirsiniz.

Edge’ e geçmek istemiyorsanız bunun çözümü Chrome VP9 desteğini kapatmak. Chrome’ da VP9 desteğini kapatmak için Chrome Web Store dan h264ify eklentisini indirmemiz gerekiyor.


Eklenti yüklenmesi tamamlanınca artık Youtube üzerinde video izlerken daha az işlemci kullanmış olacaksınız. Daha az işlemci kullanarak bu sıcak havalarda bilgisayarınızın serin kalmasını sağlamış olacaksınız.

Sizinde gördüğünüz gibi artık daha az işlemci kulanmış oluyoruz. Bilgisayarınız yinede gereğinden fazla ısınıyorsa profesyonel bir kullanıcıdan veya firmadan yardım alarak bilgisayarınızın bakımını yapabilirsiniz.


Dijitaller'in Sunucu ve Ağ altyapısını kuran, düzenleyen. Genel olarak teknoloji ve bilim ile uğraşmayı severim . Detaylı bilgi için https://ahmetozer.org. Lütfen sorularınızı Dijitaller.com Yorumlar veya Twitter üzerinden iletin.

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Youtube 4k videolarda VP9 kodeğini kullanıyor eğer biz VP9 kodek desteğini iptal edersek 4k çözünürlükteki videoları izleyemeyiz , yani bu tam olarak bir çözüm sayılmaz ,bence bu kodekle video izlemenin başka bir yolu bulunmalı , bundan 2-3 sene önce çıkan iyi denilecek bilgisayarlar bile bu kodeği desteklemeyebiliyor , donanım olarak destek olmayınca tarayıcılar yazılımsal olarak destek sunuyor özellikle google chrome vp9 için en iyi çözümlerden ancak onda bile benim bilgisayarım 4k çözünürlükte sürekli takılmalar yapıyor çükü yazılımsal çözüm bilgisayarı çok zorluyor

    1. Merhaba. Yazılımsal codec sıkıntı olabiliyor. Benim bilgisayarım VP9 çözümlemeyi donanımsal olarak desteklemiyor fakat 8K 30FPS kadar şuanlık bir problem yaşamadım (3 senelik 4710MQ). Bazı kullanıcıların işlemcileri yetersiz olduğundan bu gibi problemler yaşanabiliyor. Bu kodek problemi eski 4K televizyonlarda da görebiliyoruz. H264 ile 4K 60FPS sorunsuz oynatan cihaz youtube üzerinde maalesef 720P video açıyor. En kesin çözüm donanımsal destek bunun içinde yeni nesil işlemci yada ekran kartına almak gerekiyor.

  2. Beni bu paylaşım ile çıldırmaktan kurtardığınız için teşekkür ediyorum.