Google Chrome'da ki Açık DRM Korumalı Video İçerikleri İndirmeyi Sağlıyor


Son dönemlerde Google Chrome neredeyse her açıdan eleştirilerin hedefi oluyor. Geçtiğimiz günlerde Google Chrome’un batarya performansının oldukça kötü olduğunu ortaya çıkaran bir test yayınlanmıştı ve uzunca bir süredir tarayıcıda ki RAM sorunu da hayli can sıkar vaziyette. Bununla birlikte ortaya çıkan yeni açık oldukça farklı bir boyutta.
Açık sayesinde DRM korumalı video içeriklerin indirilebildiği ortaya çıktı. Chrome üzerinden izlenen bu videolar Widevine eklentisinden kaynaklanan bir açık sayesinde indirilebiliyor. Normal kullanıcıların buna erişmesi zor ancak dijital korsanların işine oldukça yarar cinsten bir açık olduğunu söylemeye gerek bile yok. Doğrudan aynı bilgisayara indirmek söz konusu değil ancak açık sayesinde dosya bir başka bilgisayara stream edilebiliyor.


DRM(Digital Rights Management), telif haklarının korunması için çevrim içi veya çevrim dışı medya içerikleri (film/video/oyun/mp3..) korumak amacıyla DMCA tarafından geliştirilmiş bir kopya koruma sistemidir.


Esasında bu açık Firefox ve Opera’yı da etkiliyor ancak Chrome’un kullanıcı sayısına baktığımızda daha ön plana çıkması doğal. Bu açığın geçtiğimiz ay Google’a bildirildiği de belirtilmekte ancak firma henüz bir yama yayınlamış değil. Öte yandan bu açıkla beraber yayınlanan videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.