Akıllı Telefonlar, Tabletler ve Bilgisayarlara Ek Vergi Geliyor!


Bildiğiniz gibi akıllı telefonlardan belirli miktarda TRT vergisi alınıyordu. Radyo alıcısı bulunan cihazlardan alınan bu verginin artık boyutu değişiyor daha doğrusu verginin uğrayacağı cihazların sayısı artıyor.  TRT payı  9 Temmuz 2015 tarihinde yapılan vergi düzenlemesinde dahili radyo alıcısı bulunan telefonlardan %6 oranında  vergi alınmasıyla gerçekleşiyordu.
28 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre artık dahili radyo alıcısı olsun veya olmasın tüm modellerden KDV matrahı üzerinden %6 ek vergi alınacak. Yani aldığınız cihaz ister tablet, telefon veya bilgisayar olsun internet üzerinden radyo veya televizyon yayınlarını alabiliyorsa bu vergilendirme kapsamına doğrudan giriyor. Bu bağlamda bu tarihten sonra piyasaya girecek akıllı telefonların fiyatlarında otomatik olarak %6’lık bir artış, tablet ve bilgisayarlarda ise %2’lik bir yükseliş yaşanacak. Kısaca demek gerekirse 3000TL civarında olan bir telefondan yaklaşık 200TL bir fiyat artışı olacak.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir