Google'ın 4 Ekim'de ki Pixel 2 Etkinliğinden Beklenenler


Google bu sefer iddialı

Hatırlarsanız Google, geçtiğimiz yıl ilk defa şirket tarafından tasarlanan ve üretilen Pixel telefonlarını piyasaya sürmüştü. Android’in en iyi telefonları olarak lanse edilen bu yep yeni seri aradan geçen bir yılın ardından yeni nesle terfi etmeyi bekliyor. Google, Pixel 2 serisiyle çok daha iddialı zira yayınlanan teaser videolar standartlaşan telefon şikeyetlerinden kurtulmayı vaat ediyor.
4 Ekim tarihinde düzenlenecek olan özel bir etkinlik kapsamında Google, Pixel 2 ve Pixel 2 XL‘nin yanı sıra yeni Google Home cihazlarını, üst seviye Chromebook bilgisayar ve Daydream VR başlıklarını da bizlere sunacak. Bunlar dışında başka bir donanım gelir mi bilemiyoruz.

Pikseller


Evet, Google etkinlikte birden fazla donanım  tanıtacak ancak firmanın ve bizim odağımızda olanlar elbette yeni Pixel telefonlar olacak. Pixel ve onun daha büyük hali Pixel 2 XL adlarına sahip olmasını beklediğim yeni telefonlar donanım anlamında piyasadaki en üst konfigürassyonlara sahip olacak.
Tasarım açısından ise şimdiye kadar gelen sızıntılar gösteriyor ki Pixel 2 XL, Galaxy S8 ailesinde olduğu gibi çok ince çerçevelere sahip olacak ve 2017 modasını uygun giyinecek. Pixel 2 ise üzücü bir şekilde orijinal modele oldukça benzeyecek. İlk nesil Pixel telefonlarının en kötü yanı kalın çerçeveli tasarımlarıydı.

Bunun dışında her iki Pixel modelinin de HTC U11’de gördüğümüz kenarlardan sıkma olayına sahip olmasını bekliyoruz. Üstteki Android Authority’ye ait tablodan cihazların beklenen özelliklerini görebilirsiniz.

Daha Küçük Goolge Home – ya da Daha Büyük?


Yine Eylül ayında gelen bazı sızıntılar işaret ediyor ki Goolge’da Amazon gibi akıllı ev hoparlörünü küçültme eğilimi gösterecek. Eylül ayında ortaya çıkan bilgiler bu cihazın Google Home Mini olarak adlandırılacağını ortaya koyuyor. Daha uygun fiyatlı Google Assistant destekli bu şey, evinizi kontrol etmenizde size yardımcı olmaya çalışacak.
Ayrıca bazı söylentiler ise bu olayın tam tersini gösteriyor; daha büyük Goolge Home Max. Burada büyüklükten kastımız fiziksel ebatlarla ilgili olmayabilir. Orijinal modele göre daha premium bir tasarım ve stereo ses gibi özellikler bu modelde olabilir. Ancak Max hakkında çok az bir bilgi var.

Chromebook


Google, daha önceleri üst seviye Chromebook bilgisayarlar yapmıştı ve adı da Chromebook Pixel olarak bizlere sunulmuştu. Görünen o ki Chromebook’lar geri dönüyor ancak bir isim değişikliği ile. Artık onlar Google Pixelbook olarak çağırılacak.
Başlangıç fiyatı olarak 1.199 dolar fiyatları konuşulurken ürün yanında ek olarak satın alınabilen Apple Pencil gibi Pixelbook Pen adında Stylus bir kalemin geleceği de belirtiliyor. Üst seviye konfigürasyonlar ve uzun pil ömürleriyle bizleri cazip edecek Pixelbook, 3:2 görüntü oranı, 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama seçenekleri ile gelecek.

Daydream VR


Goolge ayrıca sanal gerçeklik gözlükleri olan Daydream VR ailesini de güncelleyecek. Geçtiğimiz yıl piyasaya giren gözlükler 79 dolar fiyat etiketine sahipti. Ancak yeni modellerin 99 dolar fiyat etiketi ile gelmesi bekleniyor. Tasarımsal ve ergonomik açından yeni modeller en azından üstteki görselden anladığımız kadarıyla daha iyi olacakmış gibi görünüyor. Özellikler ve diğer detaylar konusunda ise net bilgiler yok.
Tabi tüm bunlar Goolge’ın tanıtmasını beklediğimiz donanımlar. Bildiğiniz gibi Google, bir donanım firmasından ziyade bir yazılım şirketi. Dolayısıyla ürünlerindeki yazılımlar ya da yazılım alanında yapacağı/yapabileceği duyurular hakkında bir bilgimiz yok.
Tüm bunlar ve geri kalan için 4 Ekim’i beklemeliyiz, takipte kalın.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben artık Nexus/Pixel macerasını sonlandırdım. Türkiye’de olmuyor bu işler.

    1. Aynen, Google servisleri doğru düzgün çalışmıyor ki. Üstelik telefonlar da gelmiyor.