Güçsüz Cihazlar için Android GO Duyuruldu


Geliştirici Konferansı kapsamında Android Go resmen duyuruldu. Android Go, giriş seviyesi cihazları rahatlatacak ve veri tasarrufuna odaklanacak.

Google I/O 2017 kapsamında yenilikler, rakamlar ve diğer her şeyin yanında hafifletilmiş bir Android sürümü olan Android Go‘yu lanse etti. Bildiğiniz gibi Android ekosistemindeki en güçlü cihazda da en güçsüz cihazda da aynı Android bulunuyor. Dolayısıyla, güçlü cihazlar akıcı çalışırken güçsüzler hantal kalıyor. Android Go ise bu sorunu çözecek.
Android One’ın bir sonraki adımı olarak görebileceğimiz yeni OS, aslında bir yazılım standardı getirmeyi hedefliyor. Android One üç katmandan oluşuyor; İşletim sistemi, Uygulamalar ve Mağaza.
İşletim sistemi olarak karşımıza Android O çıkıyor. 1GB veya daha düşük belleğe sahip cihazlar bellek ve veri kullanımı konusunda sınırlandırılıyor ve kullanıcının denetimi sağlanıyor.

Uygulamalar ise bu doğrultuda geliştiriliyor. Veri ve bellek tasarrufunu sağlayacak ilk olarak elbetteki Google’ın kendi uygulamaları olacak ancak anca çerçevede uygulamalar tasarruf için optimize edilecek.  Örneğin veri tasarrufu için Chrome Date Saver yada YouTube GO gibi. Google ayrıca geliştiricilere yol göstermek adına Building for Billions programına start veriyor.
Mağaza tarafındaysa bu doğrultuda geliştirilen uygulamalar ön plana çıkarılıyor. Google tarafından veri ve bellek tasarrufu odağından geliştirilen uygulamalar –Facebook Lite, Skype Lite, Twitter Lite gibi- size öneriliyor. Bu sayede cihazınızın akıcılığı sağlanıyor.
Android Go programı Android O ve sonraki sürümlerde de devam edecek. Android GO kullanan ilk cihazların ise 2018 yılının ilk çeyreğinde gelmesini bekliyoruz. Android Go’nun tüm pazarlarda boy göstermesini beklemiyoruz. Zira zaten hedefi düşük donanımlı cihazlarda akıcılık ve verimi sunmak. Dolayısıyla alım gücü ülkelerde -Hindistan gibi- bu sürümün boy göstereceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir