Google Fotoğraflar Yeni Özelliklerle Desteklendi


Google’ın en başarılı platformlarından biri olan Fotoğraflar, I/O 2017 geliştirici konferansı kapsamında yeni özellikleriyle beraber güncellendi.

Google Fotoğraflar‘a günde 1 milyardan fazla fotoğraf yüklendiğini belirten firma, bu çevrimiçin fotoğraf platformunu geliştirmeye devam ediyor. Firma, düzenlediği etkinlik kapsamında platform için üç yeni özellik duyurdu. Özelliklerin, yapay zekaya dayandığını özellikle belirtmemiz gerek.
İlk olarak Önerilen Paylaşım (Suggested Sharing) özelliğinden bahsetmek gerek. Bu özellik size çektiğiniz fotoğrafları paylaşacağınız kişilere göndermeniz konusunda hatırlatma yapıyor. Bunu ise yapay zeka aracılığıyla, çektiğiniz fotoğraflardaki yüzleri tarayarak ve kişileri tanıyarak yapıyor.

İkinci bir yenilik ise  Paylaşılan Kütüphaneler. Yine yapay zekanın analizleri sonucu sizin en çok paylaşım yaptığınız arkadaşlarınız bulunuyor ve bu kişilerle isterseniz galerinin tamamını yada bir kısmını yada sadece bir kişinin fotoğraflarını yada belirli bir zaman aralığında çekilen fotoğrafları paylaşmanız sağlanıyor.
Google son olarak Google, Fotoğraf Kitaplığı, ile fotoğraflarınızı konuma, yüzlere yada farklı parametrelere göre otomatik düzenleyip bir albüm şekline sokabiliyor. Eğer isterseniz bu albümlere 10 dolar karşılığında Google’ın anlaştığı stüdyolar aracılığıyla sahip olabileceksiniz. Şimdilik bu fiziksel albüm olayı sadece ABD için geçerli.

Bir de Google Lens var


Fotoğraflar uygulamasına entegre olan bir de Google Lens özelliği vardı. Google Lens’in olayı ise aslında daha büyük. Bu özellik yine gücünü yapay zekadan alıyor. Özellik sayesinde, çektiğiniz tüm fotoğraflar birer bilgi denize dönüşüyor. Örneğin, bir mağaza afişini yada konser afişinin fotoğrafını çektiniz. Sistem bunu arka planda analiz ediyor ve ulaştığı bilgileri size Google Asistan  aracılığıyla gönderiyor.
Tüm bu özellikler önümüzdeki haftalarda yayınlanacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir