Gücünü Güneş'ten Alan Yerli otomobil ''Aruna''


Gelecekte akaryakıt çeşitlerinin tükeneceği su götürmez bir gerçek dolayısıyla bilim adamları ve araştırmacılar araçların farklı enerji kaynaklarıyla çalışabilmesi ve çevreye vereceği zararı da minimuma indirmeyi planlayan projeler üzerinde çalışıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi (İTÜ GAE) 2004 yılından buyana farklı modeller üzerinde çalışıyorlardı. Ariba adında bir araç ile çeşitli ödüller kazanılmıştı. Mitolojide güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık ve 7 atın çektiği araç anlamına gelen Aruna, ülkemizde güneş enerjisiyle çalışan ilk aile otomobili olacak.Park sensörü, dokunmatik orta ekran, cruise kontrol, head-up display gibi çeşitli donanımlarda anketler sonucu araca eklenmiş durumda.
anatomi
İTÜ GAE yeni aracı Aruna’da 700 km gibi bir menzil hedefliyor Ağustos ayında 26 şehiri ve yaklaşık 6000 km mesafeyi kapsayan bir Türkiye turuna çıkması beklenen Aruna Edirne İstanbul arasını da güneş battıktan sonra kat edecek. Ülkemizde bu tip araştırmaların ve projelerin olması bizi heyecanlandırıyor. Konuyu sizler için takip etmeye devam edeceğiz bir sonraki yazıya kadar kendinize iyi bakın.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir