Intel CEO'su; Ryzen Bizi Etkilemedi


AMD, bu geçtiğimiz zaman zarfında piyasaya sürdüğü Ryzen işlemcileri ile pazara yeni bir soluk getirse de rakibi Intel pekte aynı fikirdeymiş gibi görünmüyor.

Intel’in finansal analiz toplantısında CEO konumundaki Brian Krzanich‘e yöneltilen “AMD’nin yeni ürün lansmanlarının rekabete herhangi bir etkisi olduğunu düşünüyor musunuz ?” sorusuna vermiş olduğu cevap Intel’in Ryzen’den çekinmediğini gösteriyor; ”Rekabet açısından şu ana kadar olağandışı bir durum görmüyoruz. Pazarda her zaman belli seviyede rekabet olacaktır ancak hem birinci çeyrek hem de ikinci çeyrekte normal beklentimizin ötesinde bir tablo görmüyoruz” 
Ancak zaten AMD Ryzen işlemcilerin pazardaki rekabete etkisinin 1. ve ya 2. Çeyrekte olmayacağı aşikar. Zira zaten piyasaya yeni girdiler dolayısıyla bilançolara olan etkisi yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde ortaya çıkacaktır. Tabi Intel’in bu rahat tavrı halen oldukça güçlü ve rekabetçi işlemcilere sahip olmasından geliyor.

Evet, Ryzen oldukça güçlü, bol çekirdekli ve uygun fiyatlı olsa da Core i7-7700K gibi güçlü bir model Intel’in elinde yer alıyor ve tek çekirdekte Ryzen’lerin önünde yer alıyor. Giriş seviyesinde ki yeni nesil Pentium ve Core i3 işlemcilerinde hali hazırda bir Ryzen rakibinin bulunmayışı Intel’i rahatlatan diğer detaylardan.
Tabi önümüzdeki aylarda rekabet daha da artacak zira Ryzen 3 işlemciler gelecek. Yılın ikinci yarısında ise Ryzen APU’ların piyasaya gireceğini öngörüyoruz. Öte yandan Computex‘te Intel’in üst seviye X ibareli işlemci ailesi için yeni 12 çekirdekli ve 4 çekirdekli işlemcileri tanıtacağı gelen bilgiler arasında. Aynı şekilde AMD tarafında da yeni işlemcilerin dedikodusu ortalıkta dönüyor.
AMD aynı zamanda Zen 2 işlemcileri ve mimarisi üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor ve yakın kaynaklar ve yetkililerin açıklamalarına baktığımızda gelecek yeni nesil Zen mimarili işlemcilerde güçlü performans artışlarının olacağını anlıyoruz, dolayısıyla rekabet önümüzdeki uzun vadede de Intel’in peşini bırakmayak gibi duruyor.
Konu hakkında düşüncelerinizi bizimle hemen aşağıdan paylaşabilirsiniz.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir